Witamina B17, znana inaczej jako : laetrile, letril, amigdalina i amygdalina, czy faktycznie jest lekarstwem na raka?

Dr. Krebs był amerykańskim biochemikiem. To przez niego została zidentyfikowana i wyodrębniona witamina B17. Szukał alternatywnej substancji będącej lekiem na raka. Wypromował kwas pangamowy i amigdalinę jako antidotum na nowotwory złośliwe. Jego teoria ma wiele zwolenników jak i przeciwników, ale czy jest prawdziwa?

Zwolennicy twierdzą, że uzyskany z taniego źródła lek na raka, jest ogromnym zagrożeniem dla wielu instytucji powiązanych z dużymi amerykańskimi koncernami. Dodatkowo nie można jej opatentować, bo jest substancją naturalną, więc nie jest atrakcyjna dla przemysłu farmaceutycznego. W wyniku zaniechania chemioterapii przemysł odniósłby poważne straty finansowe. Skutkiem tego, są ciągle pojawiające się informacje o tym, że witamina B17 jako lek na raka są zafałszowywane lub przemilczane.

Czy pestki moreli, w których zawarta jest witamina B17 są trujące? I gdzie jeszcze można ją znaleźć?

Witamina B17 znajduje się przede wszystkim w pestkach moreli, jabłka, wiśni, nektarynek, gruszek, śliwek i brzoskwińe.

Bogate w witaminę B17 są także: bób, soczewica, ciecierzyca, fasola, orzechy macadamia i nerkowca oraz gorzkie migdały. Niemal wszystkie jagody dziko rosnące również zawierają amygdalinę: aronia, jeżyna, dziki bez, żurawina. Znajdziemy ją także w sezamie, lnie, szałwii hiszpańskiej, ziarnach owsa, gryki, jęczmieniu, życie i pszenicy.

Biorąc pod uwagę skład chemiczny amigdaliny jest to glikozyd, który składa się z glukozy, aldehydu benzoesowego oraz z kwasu cyjanowodorowego znanego jako kwas pruski. Według obecnego stanu wiedzy nie ma norm żywieniowych, ani nie określono zapotrzebowania na B17.

W Polsce odnotowano wiele przypadków zatruć amigdaliną, osoby te na własną rękę leczyły raka zjadając pestki brzoskwini. Cyjanowodór zawarty w pestkach jest silnie toksyczny, utrudnia oddychanie komórkowe. FDA i NCI (Narodowy Instytut Zdrowia) obecnie nie opowiadają się za amigdaliną, nie jest to związek rekomendowany w leczeniu raka, czy innych chorób.

Czy witamina B17 jest skuteczna?

Amigdalinę jako lek na raka po raz pierwszy zastosowali Rosjanie, później rozpowszechniła się w Stanach Zjednoczonych. W 1950 roku zaczęto sprzedawać preparat na bazie amygdaliny zwany laetrile. Jednak w latach 70 FDA-amerykańska Agencja Żywności i Leków zabroniła dystrybucji preparatu. Wywołało to burze wśród zwolenników amygdaliny. Przeprowadzono dokładne badania wpływu związku na organizm. Substancję jednak uznano za toksyczną, wyniki nie potwierdziły pozytywnego działania amygdaliny. W 80 latach zezwolono na jej podawanie w niektórych stanach Ameryki, ale wyłącznie osobom w zaawansowanym stadium choroby, prowadzącej do śmierci. Amygdalina nie została uznana jako konwencjonalna metoda leczenia.

W niektórych badaniach laboratoryjnych wykazano że substancja ta może przynosić pozytywne rezultaty w walce z nowotworem. Niestety część badań jest niedokładna, a w niektórych pacjenci otrzymywali oprócz amygdaliny konwencjonalne środki do walki z rakiem. Trudno w takim przypadku stwierdzić, który związek jest skuteczny. Obecnie brakuje badań klinicznych które porównałyby działanie amygdaliny i związku placebo.

Skuteczność działania B17 zostaje nadal kwestią sporną. Przeprowadzenie kolejnych badań wymaga wysiłku i czasu. Należy jednak uważać z leczeniem na własną rękę, skutki mogą być tragiczne. Możliwe, że kiedyś zostanie opracowana modyfikacja chemiczna lub dostosowana dawka amygdaliny do walki z nowotworami.

Hurtownia zielarska GreenPort prowadzi sprzedaż hurtową Witaminy B17 oraz innych witamin i suplementów. Sprawdź ceny na stronie hurtowni greenport24.pl

Czytaj następny artykuł: Laurasept Q73 Asepta

Share This