Każdy objaw narządowy czy psychiczny ma sens i cel. Jest pomocą Natury uruchamianą dla nas w potrzebie. Chodzi o konflikty biologiczne, które przeżywamy, a których nie umiemy zakończyć. W takim wypadku Natura „bierze sprawy w swoje ręce” i pomaga. Jest kilka przyczyn nadwagi.

Pierwsza to biologiczny program cewek zbiorczych nerek z towarzyszącym odczuciem „czuć się kompletnie samemu, bez opieki, jak ryba wyrzucona na brzeg”. Gdy ktoś w taki właśnie sposób odczuwa, Natura mu pomaga i zatrzymuje wodę w organizmie na poziomie komórkowym. Jesteś jak ryba wyrzucona na brzeg – to zatrzymam wodę w Twoim organizmie. Objawem towarzyszącym są podpuchnięte dłonie, stopy. Mechanizmy ratunkowe mają sens gdy trwają krótko. Niestety, ludzie latami tkwią w sytuacjach trudnych, a wtedy skutki pomocy są trudne do redukcji.

Drugą przyczyną nadwagi jest program wysepek trzustki, które produkują glukagon. Jest on potrzebny do utrzymania pożądanego napięcia mięśniowego. Jeśli ktoś odczuwa, że w swoim „rewirze” musi toczyć walki, Natura uruchomi ten biologiczny program. Jego celem jest zgromadzenie rezerwy energetycznej na wypadek podjęcia walki o zasady, granice rewiru, wartości czy wpływ.

Objawem charakterystycznym dla tego programu jest napadowe jedzenie, np. węglowodanów. Należy podkreślić, że jest to reakcja organizmu w sytuacji przygotowania do walki, przyczajenia, ale ostatecznie nie zostaje ona podjęta, więc organizm utrzymuje tę rezerwę lub ją powiększa. Osoba z nadwagą nie akceptuje siebie, swojego wyglądu. Ogląda siebie w lustrze, dotyka partii ciała z dezaprobatą. W komunikacji biologicznej jest to sygnał „utraty własnej wartości”.

Natura, która zawsze uważnie „słucha” naszych odczuć i działa precyzyjnie i zgodnie z nimi, poprawia to miejsce, które tak się nie podoba, dodając tkanki tłuszczowej. Od tego momentu jesteśmy w mechanizmie błędnego koła: coraz bardziej nie podobamy się sobie, więc Natura z większą intensywnością załatwia sprawę za nas – poprawia. Do czasu trwania w aktywności powyższych konfliktów żadna dieta lub aktywność fizyczna nie jest w stanie spowodować schudnięcia. Możemy zredukować zbędne kilogramy poprzez odnalezienie przyczyny biologicznego konfliktu, który spowodował objaw, wyeliminowaniu jej, lub naszego sposobu reagowania w trudnej sytuacji.

Czytaj następny artykuł: ZALECENIA ŚW. HILDEGARDY DLA PRZYSZŁYCH MAM

Share This