Pelargonia, czyli geranium to popularna w naszych domach roślina z rodziny bodziszkowatych, która swą polską nazwę „anginka” otrzymała nie bez powodu. Olejki eteryczne w niej zawarte znakomicie sprawdzają się w przypadku przeziębień i chorób górnych dróg oddechowych.
W ostatnich latach naukowcy wykazują jej działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, a także ogromne możliwości w stymulacji układu odpornościowego organizmu.
To, co pokazują badania naukowe w XXI wieku, św. Hildegarda wiedziała już niemal tysiąc lat wcześniej!
Mniszka zalecała pelargonię jako środek profilaktyczny oraz skutecznie działający w początkowej fazie choroby. Doceniała też jej właściwości wzmacniające po przebytych już przeziębieniu czy grypie.
Na podstawie średniowiecznych zapisów Benedyktynki, dr Wighard Strehlow oraz dr Hertzka, odtworzyli skład ziołowej mieszanki.
Są to sproszkowane:
- 20g pelargonii,
- 10g korzenia bertramu,
- 10g gałki muszkatołowej.
Zioła należy wymieszać i zażywać w zależności od dolegliwości.
- Przy bólach głowy i początkowej fazie przeziębienia: 1 łyżeczkę proszku gotować przez 3 minuty w 1/4 l wina i wypić.
- Jako środek wspomagający serce (szczególnie przy „pogrypowym” osłabieniu mięśnia sercowego): 1-3 szczypty zażywać na sucho na chlebie lub maczając zwilżony palec w proszku, zlizywać go z ręki.
- Przy katarze: należy wdychać aromat mieszanki kilka razy dziennie.
Wspomagająco przy kaszlu i katarze świetnie sprawdzą się także te same zioła w postaci olejków. Inhalacja wspomoże odkrztuszanie i udrożni drogi oddechowe, a właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, rozpylonej w pomieszczeniu mieszanki, będą zapobiegać również zarażaniu się domowników.
Właściwości dezynfekujące spray’u z pelargonią doskonale znają i wykorzystują fitoterapeuci i lekarze medycyny naturalnej w swoich gabinetach, w których codziennie przyjmują wielu chorych pacjentów.
Gotową mieszankę ziół i olejków można kupić w sklepach zielarskich lub też zrobić spray samemu.
Należy zmieszać i przelać do buteleczki z atomizerem:
- 20ml olejku z pelargonii,
- 10ml olejku z bertramu,
- 10ml olejku z gałki muszkatołowej.
Stosując jako inhalację spryskujemy poduszkę, na której śpimy lub kołnierz ubrania. Dodatkowo kilka razy dziennie powinniśmy rozpylić olejek w pomieszczeniu, w którym przebywamy.