Kluczowa jest diagnoza
Idealnym przykładem naturalnych metod wspierania wzroku jest medycyna św. Hildegardy, która na dziesiątki lat popadła w zapomnienie. Obecnie jest odkrywana na nowo i cieszy się coraz większą popularnością. Stosować ją można np. w schorzeniach oczu. Jak wygląda terapia?
Jeśli chcemy wspomagać leczenie oczu przy pomocy metod św. Hildegardy, najważniejsze jest dokonanie diagnozy poprzez określenie odpowiedniego typu oczu. Mniszka mówi wyróżniała 5 rodzajów oczu, których właściciele cierpią na charakterystyczne dla siebie schorzenia, a także wymagają stosowania odpowiedniego rodzaju leczenia. Dzięki ich zastosowaniu odpowiednich można właściwie wszystkie najpopularniejsze dolegliwości związane ze wzrokiem, takie jak zapalenie spojówek, osłabienie widzenia, czy też nawet początki jaskry i zaćmy.
Terapia a kolor oczu
Św. Hildegarda dzieli kolory oczu na niebieskie, ogniste, zielone, brązowe i różnobarwne. Każdy z tych rodzajów oczu może cierpieć na nieco inne dolegliwości, które potrzebować będą nieco innej terapii.
Oczy niebieskie wrażliwe są przede wszystkim na zmiany czynników atmosferycznych np. zbyt duże zimno, ciepło lub mgła. Jeśli u osób z takim oczami pojawią się problemy, powinny one sięgnąć przede wszystkim po koper włoski np. w postaci herbaty.
Aby przygotować herbatę z kopru włoskiego należy 1 łyżeczkę nasion kopru zalać 125. ml wody i gotować przez 3 minuty. Następnie otrzymaną herbatę powinniśmy lekko przestudzić i przelać przez sitko. Tak otrzymanym płynem zwilżamy kawałek płatka kosmetycznego lub waty i nakładamy, jako lekko ciepły kompres na oczy.
Osoba o oczach ognistych to taka, która posiada wyraźny pierścień wokoło źrenicy. Jest ona nadzwyczajnie narażona na zanieczyszczenie środowiska. Najlepszym środkiem leczniczym będzie wino bądź nalewka z fiołków (6 ml), róży (12 ml) i kopru włoskiego (4 ml). Miksturą przemywamy oczy przed snem.
Nalewka fiołkowa Hildegarda radzi, aby zagotować fiołki z winem, przelać przez filtr, przyprawić galgantem i lukrecją, jeszcze raz zagotować, odstawić na noc, przefiltrować.
Nalewka z róży – owoce starannie przeczyścić, usunąć nasiona, umyć i osuszyć, następnie zasypać w słoju cukrem i postawić w ciepłym miejscu, aby puściły sok, po 14 dniach wlać alkohol np. wódkę lub spirytus i co kilka dni wstrząsa.
Nalewka z kopru włoskiego – nasiona kopru należy włożyć do słoja, a następnie zalać je winem i winiakiem, co kilka dni słojem należy wstrząsnąć. Po 2 tygodniach nalewkę należy przefiltrować i dodać do niej miód).
Właściciel oczu zielonych, jest osobą bardzo rzadko spotykaną, ponieważ nie występują one zbyt często. Z uwagi na swoją wyjątkowość, osoby te muszą stosować równie wyjątkowe terapie najlepiej w postaci kompresów z kopru włoskiego.
Podobnie sprawa się ma z osobami o oczach różnobarwnych, dla których najlepszym leczeniem będzie wino cynkowe.
Wino cynkowe można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy 0,5 g tlenku cynku i 0,2 g cynku metalicznego zalać 10 ml wina frankońskiego. Tak przygotowane wino należy odstawić na 2 do 3 dni, po czym odfiltrować. Tak przygotowanym płynem zalewamy gazę lub płatek kosmetyczny i nakładamy na oczy. Czynność powtarzamy kilka razy w ciągu dnia.
Szczególnymi oczami wg świętej Hildegardy są oczy brązowe, które charakteryzują się najmniejszą wrażliwością na choroby i cieszyć się będą najdłużej dobrą jakością widzenia. Gdyby jednak coś złego się zaczęto z nim dziać, powinno się stosować do ich leczenia miód z rutą zwyczajną i winem.
Aby przygotować odpowiednią miksturę należy zmieszać ze sobą 10 kropli soku z ruty zwyczajnej, łyżkę miodu i 1/2 łyżeczki wina frankońskiego. Otrzymaną mieszanką zwilżać wieczorem powieki.