Przyjmowanie różnorodnych leków oraz popularnych suplementów diety mija się z celem, jeżeli prawdziwą przyczyną naszych dolegliwości jest nieodpowiednia dieta. Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić w takim przypadku jest skomponowanie odpowiednich posiłków, które będą dostarczały organizmowi wszystkich najważniejszych składników odżywczych i równocześnie nie będą obciążały delikatnego układu trawiennego.

Na nasz żołądek, jak i na cały organizm, niekorzystny wpływ wywierają używki jak: alkohol, kawa i papierosy. Chcąc zlikwidować problemy gastryczne powinniśmy je znacząco ograniczyć, a najlepiej z nich zrezygnować. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni wykorzystać produkty, które poleca nam św. Hildegarda.

Zadbaj o swój żołądek

Jednym z najlepszych środków, który wspomoże nas w różnych problemach układu pokarmowego takich jak: dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wrzody żołądka, zapalenie żołądka lub choroba trzustki, jest popularna i prozdrowotna mieszkanka ziół, która zawiera sproszkowane korzenie lukrecji oraz paproci. Żeby móc zmaksymalizować efekt terapeutyczny najlepiej dodać jedną łyżeczkę do pożywnego porannego habermusu, czyli do lekkiej zupy z drobno zmielonych ziaren orkiszu i owoców. Do posiłku dodać można także łyżkę mąki kasztanowej albo 4 lub 5 ugotowanych i odpowiednio pogniecionych jadalnych kasztanów. Oprócz tego można skorzystać z właściwości prozdrowotnej mięty polnej.

Habermus św. Hildegardy

Składniki: 2 filiżanki ześrutowanych ziaren (Habermas)  lub płatków orkiszowych, 4 filiżanki wody, 2 szczypty galgantu i bertramu (chroni przed wirusami!), 1 łyżeczka cynamonu, 1 pokrojone jabłko, 2 łyżeczki odszumowanego miodu, 1 łyżeczka płatków migdałowych, 1 łyżeczka nasion babki płesznik, sok z połówki cytryny lub pomarańczy.

Habermus rozrabiamy w wodzie i, wraz z przyprawami, gotujemy mieszając 5-10 minut, na wolnym ogniu. W razie potrzeby, gdy woda nam zbyt szybko odparuje, można dolać trochę wrzątku. Jeśli zdecydujemy się na drobne płatki – wystarczy je zaparzyć. W ostatnich czterech minutach gotowania dodajemy pokrojone jabłko. Gotową potrawę posypujemy płatkami migdałów i nasionami babki płesznik. Na wierzch wyciskamy sok z połówki cytryny (można też użyć pomarańczy).

Autor: Magdalena Gałczyńska, www.hildegrada.edu.pl

Share This