Zmęczenie dopada nas nie tylko zimą. Jest to stan naturalny, kiedy zbyt nadwyrężymy nasze siły witalne, pracując zbyt ciężko fizycznie i psychicznie. Do wyczerpania doprowadzić może także zburzony rytm snu oraz niehigieniczny tryb życia. Czasami jedynym rozwiązaniem, które przyniesie oczekiwane efekty będzie całkowita zmiana stylu życia tzn. diety, aktywności oraz pór odpoczynku. Warto zrobić badania krwi w celu wykluczenia anemii, cukrzycy, niedoczynności tarczycy czy niedoborów witaminy B12.

Przewlekłe zmęczenie, powodujące zmniejszenie sił witalnych, wpływa nie tylko na brak energii do działania, ale również na zmniejszenie popędu seksualnego, zmniejszenie odporności na stres, jak również przybierania na wadze oraz wystąpienia nastrojów depresyjnych. Jest to niespecyficzny objaw, który może towarzyszyć wielu innym chorobom.

Jeśli zmęczenie nie jest wynikiem choroby możesz pomóc sobie włączając odpowiednią suplementację oraz modyfikując styl życia.

Produkty bogate w błonnik

Produkty bogate w błonnik pozwalają na ustabilizowanie poziomu cukru we krwi. Jedz więcej produktów nieprzetworzonych jak: kasze, pieczywo, makarony pełnoziarniste oraz warzywa. Są one długo trawione, przez co uwalnianie energii jest bardziej stabilne. Śniadanie złożone z węglowodanów złożonych zapewni nam odpowiedni poziom energii na pierwszą część dnia.

Chodź spać przed 23

Według zegara biologicznego, który jest elementem teorii funkcjonowania naszgo organizmu według tradycji medycznych wschodu, którego istnienie potwierdzają ostanie badania naukowe, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom energię należy chodzić spać przed 22:30. Od godziny 23:00 następuje intensywna regeneracja organizmu, której efekty wpływaja na nasze samopoczucie następnego dnia. Mówi się, że snu przed północą nie da się zastąpić dłuższym wylegiwaniem się w łóżku o poranku.

Ćwiczenia fizyczne

Konsekwentne, rutynowe uprawianie sportu jest związane z uwalnianiem większych pokładów energii. Badania naukowe pokazują, że nawet osoby ciężko chore, które włączają do swojego życia aktywność fizyczną, czują jej przypływ oraz odczucie euforii i zmniejszenie zmęczenia. Lepsze efekty daje wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych, chodzenie na spacery i uprawianie innych nieforsowanych rodzajów spotu, niż angażowanie się w sport wyczynowo.

Magnez, cynk i witamina B6

Zmęczenie może być pierwszym objawem niedoboru magnezu. Pierwiastek ten jest składnikiem każdej komórki pomagającym przekształcać pokarm w energię, regulować układ nerwowy i tworzyć nowe białka. Cynk wpływa na prawidłowe wydzielanie insuliny oraz przedłużenie jej działania, co wpływa jednocześnie na poziom energii witalnej. We wchłanianiu magnezu i cynku pomaga witamina B6. Warto zadbac o prawidłowy poziom tych składników w diecie.

Żeń-szeń

Korzeń żeń-szenia pomaga zwalczać zmęczenie i podnosić poziom energii. Zwiększa energię życiową pod względem psychicznym i fizycznym oraz zmniejsza stres oksydacyjny. Setki badań naukowych potwierdzają, że zoło to zwiększa [rodukcję energii w komórkach. Żeń-szeń azjatycki przeciwwskazany jest dla osób z nadciśnieniem tętniczym, właściwszy będzie tutaj korzeń żeń-szenia amerykańskiego.

Waleriana

Suplementacja waleriany jest dość powszechna w przypadku bezsenności i lęku, które mogą stanowić problem dla osób cierpiących na zespół przewlekłego zmęczenia. Naukowcy podejrzewają, że zioło to zwiększa to aktywność neuroprzekaźnika w  mózgu zwanego kwasem gamma-aminomasłowym lub  GABA. Rolą GABA jest uspokojenie mózgu, a tym samym złagodzenie lęku i ułatwienie snu. Zdrowy sen wpływa z kolei na poprawę jakości życia oraz poziom energii życiowej.

Produkty z walerianą dostępne w hurtowni zielarskiej.

Ogranicz spożycie kawy

Dla wielu osób picie kawy to rytuał, który pobudzić ma krążenie krwi i dać energetycznego „kopa”. Tymczasem okazuje się, że może wpływać na adenozyny w mózgu, które wiążą się ze specjalnymi cząstkami w mózgu, które spowalniają jego aktywność wtedy, kiedy układamy się do snu. Powoduje to, ze czujemy się mniej senni. Kiedy pijemy kawę regularnie organizm wytwarza więcej cząstek adenozyny i czujemy się jeszcze bardziej senni. Kofeina może ponadto wpływać na metabolizm glukozy, a zwiększona jej ilość powodować senność i zmęczenie.

Jak szybko podnieść energię życiową 

  • Nałóż dwie krople olejku miętowegona chusteczkę przyłóż do nosa i oddychaj głęboko. Taka, krótka inhalacja świetnie porusza energię, dodaje wigoru oraz pomaga w przypływie energii.
  • Aby szybko zwalczyć zmęczenie połóż się na plecach z nogami podniesionymi ponad poziom, na którym znajduje się głowa. Ułożenie takie zwiększy dopływ krwi do mózgu i zmniejszy odczucie zmęczenia.
Share This