Choroby związane ze narządami ruchu są bardzo powszechne. Szacuje się, że dotyczą około 35% europejskiej populacji. Są to najczęściej choroby przewlekłe o podłożu zapalnym, nierzadko powodujące niepełnosprawność i powikłania wielonarządowe. Czy można im zapobiec lub zmniejszyć już powstałe objawy?

14846051 1

Według The European League Aganist Rheumatism (EULAR) istnieje „okno terapeutyczne”, czyli czas w którym efektywność leczenia jest najbardziej skuteczna. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), okno to wynosi tylko 12 tygodni od pojawienia się pierwszych objawów. Niestety osoby objawami zgłaszają się do lekarza nawet dopiero po 35 tygodniach. Po tak długim czasie zwlekania, leczenie jest znacznie utrudnione. Mimo wszystko konieczne jest redukowanie stanów zapalnych, jak również objawów z nimi związanych. Do tego możemy wykorzystać naturalne metody wspierania leczenia takie jak ziołolecznictwo. Najpopularniejszą i najskuteczniejszą rośliną jest żywokost lekarski. Aktualnie jest on polecany wyłącznie do stosowania zewnętrznego, chociaż wg. dr. Henryka Różańskiego, ilość alkaloidów pirolizydynowych, którym przypisuje się toksyczne działanie jest na tyle znikoma, że może być on stosowany również wewnętrznie. Żywokost swoje lecznicze właściwości zawdzięcza specyficznym fitozwiązkom, takim jak kwas cykoriowy, kwas litospermowy, mukopolisacharydy, garbniki, beta-sitosterol, zawarta jest w nim również wyjątkowa allantoina, która pobudza regenerację tkanek i działa przeciwzapalnie. 

 

Szwajcarska mieszanka ziołowa polecana przy artrozie.

Do przygotowania ziołowej mieszanki będziemy potrzebować 20 g żywokostu, 20 g liści pokrzywy, 20 g korzenia czarciego pazura, 20 g kory wierzby, 20 g korzenia mniszka. Całość dobrze rozdrobnić i wymieszać. Do przygotowania filiżanki naparu z takiego specyficznego połączenia ziół, będziemy potrzebowali tylko jednej łyżeczki mieszanki. Napar w różnych chorobach stawów można spożywać 3 razy dziennie. 

masc

Maść żywokostowa

Maść żywokostową możemy przygotować sami w domu ze sproszkowanego korzenia wymieszanego z olejem. Przydatny będzie nie tylko w chorobach stawów, ale również przy złamanych kościach i bólach reumatycznych. Jeśli nie mamy dostępu do świeżego korzenia, można wykorzystać już gotowe preparaty w postaci olejków, maści i nalewek, które zawierają dodatkowe substancje pomocnicze np. olej z gojnika, ekstrakt z kociego lub czarciego pazura.

 

 

Share This