Szacuje się, że co druga osoba w Polsce cierpi na bezsenność. Problemy te nasilają się z wiekiem i w większym stopniu dotyczą kobiet. Niezależnie od przyczyny wywiera to negatywny wpływ na zdrowie zarówno psychiczne, jak również fizyczne. 

Zarówna świat medycyny zachodniej, jak też tradycyjnej medycyny wschodniej jest zgodny co do tego, że brak snu może poważnie zaburzyć funkcjonowanie naszego organizmu. To nocą wydzielane są niektóre kluczowe hormony oraz przebiega efektywna odbudowa komórek naszego ciała. Z tego powodu każda terapia, w szczególności chorób przewlekłych, powinna uwzględniać leczenie bezsenności (jeśli takowa występuje). Leki nasenne, które są przepisywane pacjentom tworzą błędne koło, pogłębiając problem oraz powodując skutki uboczne, w postaci chociażby uzależnienia.

Krótkofalowe skutki niedoboru snu to: zmęczenie, drażliwość i trudności w koncentracji. Do odległych zaliczyć możemy: spadek odporności, wzrost ciśnienia tętniczego, przyrost masy ciała, zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób serca.

O to warto zadbać

Biorąc pod uwagę dobowy przepływ energii w ciele warto zadbać o to, aby zasypiać przed godziną 23, gdyż według medycyny chińskiej, wtedy zaczyna się zwiększony jej przepływ kanałach energetycznych pęcherzyka żółciowego, co działa pobudzająco. To dlatego niektórzy przed północą odczuwają przypływ energii, często nazywając siebie „nocnymi markami”.

Na zaburzenia dobowego rytmu snu może mieć również wpływ przebieg cieków wodnych, dlatego warto sprawdzić ich położenie przed wyborem miejsca na sypialnię.

Zasady Feng Shui mówią, że spokojny sen zapewni odpowiednie ustawienie łóżka. Należy zwrócić uwagę, aby był do niego swobodny dostęp z każdej ze stron, nie ograniczany przez ścianę. Poczucie bezpieczeństwa wzmocni ustawienie gwarantujące widzenie drzwi wejściowych do sypialni. 

Suplementacja

Na poprawę jakości snu wpłynąć może także odpowiednio dobrana suplementacja.

Kozłek lekarski – stosowany już w średniowieczu, zawiera kwas walerenowy, działający silnie uspokajająco oraz rozkurczająco, nie powodując otępienia. Stosowanie popularnej waleriany poprawia jakość snu oraz zmniejsza częstotliwość wybudzania się, zwłaszcza na tle nerwowym. 

Tryptofan – warto również zadbać o odpowiednią podaż tryptofanu w diecie. Nasz organizm sam go nie wytwarza, dlatego musimy ten aminokwas dostarczać wraz z pokarmem. Bierze on udział w wytwarzaniu serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Bogatym źródłem tryptofanu są produkty białkowe – sery, ryby, jaja oraz mięso. Jeśli postawisz na suplementację musisz zdawać dobie sprawę z tego, że można go przedawkować, co skutkuje zawrotami głowy, nadmierną sennością i zaburzeniami koordynacji ruchowej. 

Witamina B1 – czyli tiamina zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jej niedobór jest powszechny wśród osób spożywających produkty przetworzone, rafinowane oraz nadużywające alkoholu. Znajdziemy ją głównie w otrębach zbóż, orzechach, roślinach strączkowych oraz produktach pochodzenia zwierzęcego. Tiamina bierze udział w syntezie neuroprzekaźników, które odgrywają kluczową rolę w regulacji snu i cyklu dobowego.

Kwadrat

Melatonina i magnez

Melatonina jest hormonem, który reguluje rytm dobowy organizmu. Jest uwalniana pod wpływem zmiany stopnia nasłonecznienia. Badania naukowe, jak również praktyczne zastosowanie suplementów ją zawierających, dowodzą, że skraca czas zasypiania oraz reguluje jakość snu. Osoby, które cierpią na bezsenność mogą mieć również obniżony poziom magnezu, dlatego warto go uzupełnić.

Wiśnie i kiwi

Czy wiesz, że sok z wiśni może łagodzić bezsenność. Wszystko dzięki zawartemu w nich tryptofanowi, który jest prekursorem melatoniny. Pierwsze objawy dobroczynnego działania soku z tych owoców można zaobserwować po 2 tygodniach stosowania 2 szklanek 2 razy dziennie. Podobne efekty uzyskamy, jeśli przez miesiąc, na 2 godziny przed snem, będziemy jeść 1 owoc kiwi.

Sprawdź ceny na Suplementy diety i Zioła w naszej Hurtowni Zielarskiej Greenport24

Czytaj następny artykuł: WITAMINA B12 – MODA CZY KONIECZNOŚĆ SUPLEMENTACJI?

Share This