Jedni go nienawidzą, inni uwielbiają. Niezależnie od preferencji, szpinakowi nie można odmówić tego, że ma moc lub innymi słowy – wiele prozdrowotnych właściwości. 

 

Począwszy od beta-karotenu i witamy C, na luteinie skończywszy. To główne powody, dla których warto to warzywo spożywać – chronią nas bowiem przed nowotworami i miażdżycą. Nie bez znaczenia jest również fakt, że szpinak bogaty jest w magnez i potas. Ten pierwszy wspomaga działanie układu nerwowego, podczas kiedy drugi obniża ciśnienie. Nie są to jednak jedyne minerały w nim zawarte. Znajdziemy w nim bowiem również wapń, fosfor, sód, żelazo i kwas foliowy, podobnie jak wiele witamin, chociażby witaminę K, E i witaminy z grupy B. Mają one wpływ na zdrowie naszych oczu oraz odporność. 

 

Chociaż szpinak chroni nas przed nowotworami i wzmacnia nasze serce, nie jest dla wszystkich. Kwas szczawiowy w nim zwarty utrudnia wchłanianie wapnia, a szczawiany wytrącają się w nerkach, dlatego powinny go unikać osoby cierpiące na osteoporozę i kamicę nerkową. Ponadto, chociaż wiele osób uważa go za niezbędny składnik diety przy leczeniu anemii, za mało zawartego w nim żelaza wchłania się do organizmu, by faktycznie mógł w znacznym stopniu tu pomóc. 

Share This