Stawianie baniek to metoda lecznicza znana od tysięcy lat. Do niedawna zapomniana wraca znów do łask. Technika ta była stosowana w Polsce z dużym powodzeniem do połowy XX. wieku. Jest to niezwykle skuteczny sposób leczenia wielu dolegliwościach, nie tylko tych dotyczących układu oddechowego.
Umiejętne stosowanie baniek lekarskich reguluje pracę organizmu i może być stosowane w wielu dolegliwościach. Stymulacje bańkami można wykonywać na punktach akupunkturowych, jak również wykonywać masaż bańką.
W wyniku stosowania baniek można: usunąć zaburzenia narządów wewnętrznych, uśmierzyć ból i wspomóc leczenie organizmu.
Kuracja bańkami zastosowana odpowiednio wcześnie jest niezwykle skuteczna, może wspierać leczenie farmakologiczne, ziołowe lub być stosowana, jako samodzielna terapia. Tak leczono naszych rodziców i dziadków. Stosują bańki warto jednocześnie pozostać pod kontrolą lekarza.
Szczególną skuteczność terapia bańkami wykazuje w schorzeniach wirusowych, ostrych i przewlekłych infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych, ale również jako pierwsza pomoc przy ukąszeniach przez owady.
PRZECIWSKAZANIA
Anemia, stan wycieńczenia, ciąża, rozległe zmiany skórne, czynna choroba nowotworowa, gruźlica, niewydolność oddechowa, problemy krążeniowe, kruchość naczyń krwionośnych oraz wysoka gorączka.
STAWIANIE BANIEK U DZIECI
Stawianie baniek można rozpocząć u dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. Koniecznie należy posmarować skórę kremem lub olejem, aby nadmiernie jej nie spinać. Stawia się 6 małych baniek na plecach w kształcie motylka – nad, pod i pomiędzy łopatkami. Czas zabiegu to 5-10 minut, w zależności od wieku i cierpliwości dziecka. Podczas zabiegu dziecko powinno być okryte.
Mechanizm działania baniek
Wytworzone w bańce podciśnienie zasysa skórę do wnętrza, w wyniku czego dochodzi o pęknięcia podskórnych naczyń krwionośnych. Krew ta jest odbierana przez organizm jak obca substancja i staje się bodźcem do wytworzenia dużej ilości ciał odpornościowy, które kierują swoje siły przeciw infekcji.
Bańki wywołują miejscowy odczyn zapalny spowodowany podskórnym wynaczynieniem niewielkiej ilości krwi, co w konsekwencji powoduje uwolnienie substancji, które są mediatorami stanu zapalnego i aktywują mechanizmy immunologiczne. W zależności od powierzchni, która została pobudzona przez bańki uzyskujemy efekt lokalny lub ogólnoustrojowy.
Zabieg stawiania baniek nie jest trudny do wykonania, nie powinien być bolesny, może mu towarzyszyć odczucie zasysania skóry.
Podczas jednego zabiegu u osoby dorosłej można postawić od sześciu do trzydziestu baniek, zostawiamy je na ok. 20 minut.
W ostrych oraz przewlekłych infekcyjnych dróg oddechowych, bańki stawia się głównie na plecach. Częstotliwość powinna być ustalana indywidualne w zależności od stanu zdrowia chorego, stadium oraz rodzaju choroby oraz poziomu tolerancji zabiegu.
W stanach ostrych bańki można stawiać co dwa dni w przeciągu tygodnia.
Moim zdaniem bańki bezogniowe powinny zagościć w każdej rodzinie, jako podstawowe wyposażenie domowej apteczki.
Dyplomowany naturopata z USA, dietetyk holistyczny, terapeutka TCM. Autorka książki „Naturalnie Zdrowe Dziecko”