Patrząc komuś w oczy możemy wyczytać w nich nie tylko stan uczuć. Oko jest zwierciadłem duszy, ale także stanu narządów wewnętrznych. Wprawny irydolog na podstawie tęczówki, jej koloru i zmian punktowych potrafi dokładnie rozpoznać rozwój chorób. Najważniejszym jednak zadaniem oka jest zapewnić właściwy kontakt wizualny ze światem. Jak zatem zadbać o oczy, aby służyły nam jak najdłużej?

Z czego zbudowane jest oko?
Patrząc z medycznego punktu oko jest jednym z najbardziej złożonych narządów ciała. Posiada około 100 mln komórek odpowiedzialnych za to, abyśmy widzieli wszystko i to w różnych odległościach, kształtach czy kolorach. Oko to miejsce posadowienia 70% wszystkich receptorów czuciowych, umożliwiających przekształcenie widzianego obrazu w informację przesyłaną do mózgu. Tak więc narząd ten, stanowi podstawowy element komunikacji człowieka ze światem zewnętrznym, dając mu poczucie bezpieczeństwa i możliwość przeżycia.

Patrząc komuś w oczy widzimy jego tęczówkę. Jest to kolorowa błona, w środku której znajduje się źrenica. To właśnie na tęczówce, jak na mapie życia, zostają zapisane wszelkie zmiany zachodzące w narządach wewnętrznych. Jej pofałdowanie, kolor czy dodatkowe pierścienie są informacją o wielu chorobach wewnętrznych. W oku znajdują się dwa typy światłoczułych komórek, które zamieniają światło w impulsy elektryczne. Są to pręciki, które rejestrują obecność światła lub jego brak oraz czopki, które umożliwiają widzenie kolorów i szczegółów. Informacje płynące z tych komórek docierają do nerwu wzrokowego a stamtąd do mózgu. Aby oko mogło się poruszać potrzebny jest mięsień. Łącznie za tę czynność odpowiada 6 mięśni, które poruszają gałką oczną.

Co odpowiada za jakość widzenia?

Za widzenie odpowiada przede wszystkim rogówka, twarda przejrzysta błona, przez którą widać tęczówkę. To przy jej pomocy następuje skupienie promieni świetlnych i przeniesienie ich na soczewkę. W ten sposób do wnętrza oka dostaje się światło, którego natężenie tworzy obrazy przekształcane przez nasz mózg. W oparciu o informacje wysyłane przez siatkówkę do mózgu, tworzony jest poprawny obraz przedmiotu. Aby widzieć szczegóły np. kształt czy barwę, w oku musi być sprawnie działający tzw. dołek środkowy. Jest to część siatkówki, w której znajduje się największe skupienie receptorów i w tym miejscu oko ma największą rozdzielność widzenia. Dołek ten leży w tylnej części głowy. Dlatego, gdy boli nas tylna część głowy, najczęściej jest to związane z pogorszeniem widzenia, wynikającym z osłabienia nerwu wzrokowego i siatkówki oraz nadmiernym wytężaniem wzroku, aby zobaczyć prawidłowe kształty przedmiotów.

Mówiąc o oku należy wspomnieć także o tzw. ciele szklistym. Jest to galaretowata substancja leżąca za soczewką, w bezpośrednim sąsiedztwie z siatkówką. Z punktu chemicznego jest to struktura ukształtowana z wody, kolagenu i kwasu hialuronowego. Ciało szkliste nadaje objętość i kształt gałce ocznej.

Jakich użyć technik, aby mieć sokoli wzrok?

Brak prawidłowego nawodnienia gałki ocznej i niedobór kolagenu prowadzi do jej obkurczenia i zapadnięcia. Może nastąpić również odłączenie ciała szklistego od siatkówki w tylnym odcinku gałki ocznej. Pojawiają się wówczas wrażenia wzrokowe: błyski światła i „męty”. Pierwsze powstają, gdy obkurczające się ciało szkliste powoduje nagłe oderwanie siatkówki. „Męty” oznaczają nagromadzenie się zawieszonych w żelu ciała szklistego substancji takich jak białka lub barwniki, które rzucają cień na siatkówkę. Widoczne są szczególnie podczas patrzenia na jasne tło jako pajęczyny, chmurki czy muszki. Jakość widzenia zależna jest w głównej mierze od sposobu odżywiania. Prawidłowo dożywiony nerw wzrokowy w witaminy z grupy B oraz cynk i magnez, gwarantuje właściwe poruszanie gałką oczną. Dostarczenie odpowiedniej ilości kolagenu oraz wody ma bezpośredni wpływ na ciało szkliste, odpowiedzialne za utrzymanie struktury oka, a regularne uzupełnianie luteiny oraz witaminy A gwarantuje prawidłową pracę siatkówki, a w szczególności plamki żółtej, w której znajdują się fotoreceptory pozwalające na widzenie barw. Z pomocą przychodzą także zioła, takie jak świetlik czy rumianek, które poprzez swoje właściwości przeciwbakteryjne pomagają oczyszczać oczy i regenerować śluzówkę.

Czy wiesz, że…

Daltonizm to zaburzenie widzenia barw wywołane brakiem pewnych typów czopków rozpoznających kolor żółty, zielony lub niebieski. To przypadłość dziedziczona pokoleniowo i dotyczy głównie mężczyzn. Potocznie uważa się, że daltonista w ogóle nie widzi kolorów, tymczasem on najczęściej nie rozpoznaje zielonego lub myli do z czerwonym.

Zapamiętaj!

Jeżeli zauważysz osłabienie wzroku i pogorszenie widzenia, zwłaszcza wieczorem, rozpocznij ćwiczenia wzroku. Stań w pozycji wyprostowanej, umieść palec wskazujący na wysokości nosa i nie obracając głową, przesuwaj wzrok za palcem wskazującym, raz w prawą raz w lewą stronę od nosa do ucha. Pamiętaj, aby głowa była nieruchoma.

Warto wiedzieć, że…

Oczy naprawdę czy są zwierciadłem duszy. Jeżeli w naszym życiu pojawiają się zdarzenia, które są dla nas niekorzystne, w pierwszej chwili zaczynają chorować nasze oczy. Nie chcemy czegoś widzieć. Warto w takich sytuacjach zastanowić się co powoduje, że tracimy wzrok i jakie czynniki należy usunąć ze swojego życia, aby znowu widzieć.

 

Justyna Chmielewska

Share This