Lato w pełni, cieszymy się każdym ciepłym dniem, ale nie możemy zapomnieć o ochronie naszej skóry przed promieniami słonecznymi. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, iż nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV powoduje nie tylko szybsze starzenie się skóry i jej niezdrowy wygląd – na skutek nadmiernego opalania na jej powierzchni mogą pojawić się przebarwienia, zaskórniki i rumienie. W skrajnych przypadkach może dojść również do rozwoju komórek nowotworowych, szczególnie w obrębie znamion. Najbardziej narażone są w tym przypadku dzieci i młodzież, a także kobiety ciężarne i osoby starsze. Jak naturalnie chronić latem skórę?
Nasza skóra wyposażona jest w mechanizmy ochronne ograniczające szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego. Należy do nich produkcja melaniny, czyli barwnika, który pochłania światło słoneczne i nie pozwala im wniknąć do głębszych warstw skóry, czego efektem jest uzyskiwany efekt opalenizny, a także pogrubienie warstwy rogowej naskórka, która stanowi barierę utrudniająca przenikanie promieni słonecznych. Naturalnie wytworzone przez organizm mechanizmy ochronne nie są jednak w stanie poradzić sobie z nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne w okresie letnim, stąd też należy stosować preparaty, które zapewnią nam pełną ochronę, jednocześnie odżywiając naszą skórę.

Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na raka skóry przy jednoczesnym wzroście sprzedaży filtrów przeciwsłonecznych. Co więcej, wiele preparatów dostępnych na rynku zawiera wiele zbędnych dodatków oraz substancji, które mogą uczulać. Jak więc w naturalny i bezpieczny sposób chronić skórę przed słońcem?

Szczególnie korzystne właściwości ochronne mają oleje roślinne, które nie tylko zatrzymują część szkodliwego promieniowania, ale także zawierają cenne składniki mineralne, witaminy i kwasy tłuszczowe, które zadbają o wygląd i stan naszej skóry. Najcenniejszym pod tym względem jest olej z pestek nasion malin, który nie tylko pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego absorbującego promieniowanie z zakresu UVB i UVA, ale

także wspomaga tworzenie kolagenu i elastyny, zwiększając tym samym elastyczność skóry. Co więcej, olej ten bogaty jest w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy A i E oraz kwas elagowy mający właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Równie skuteczny jest olej z nasion marchwi, który również chroni skórę przed promieniowaniem UV, ale także dzięki dużej zawartości beta-karotenu, witamin A,B,C,E i F oraz minerałów i kwasów tłuszczowych nawilża, odmładza i regeneruje skórę. Olejki w łatwy sposób rozprowadzają się po ciele, dlatego też mogą służyć jako balsam po porannej kąpieli w okresie letnim.

Do innych przeciwsłonecznych olejów zaliczyć można olej kokosowy, który stosowany codziennie nawilża i regeneruje skórę oraz może chronić przed nowotworami. Również olej z makadamii, szczególnie polecany osobom z problemami wrażliwej i delikatnej skóry ma niezwykłe właściwości, gdyż jest podobny do naturalnego sebum, stąd też rozprowadzony po skórze pełni rolę płaszcza ochronnego. Ponadto jako ochronę przeciwsłoneczną stosować można olej z masła shea, olej z zarodków pszenicy czy nasion dzikiej róży piżmowej.

Ważna jest również prawidłowa dieta, która powinna obfitować szczególnie w antyoksydanty, czyli związki, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry. Zaliczyć do nich można kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które występują w tłustych rybach i skorupiakach, nasionach lnu, orzechach, migdałach, awokado czy pestkach dyni. Wiele badań naukowych potwierdza skuteczne działanie kwasów omega-3 w prewencji nowotworów skóry, stąd tak ważna jest ich prawidłowa podaż w diecie. Kolejnym ważnym antyoksydantem są barwniki z grupy karotenoidów, które znajdziemy w czerwonych, pomarańczowych, żółtych owocach i warzywach takich jak papryka, pomidory, dynia, jarmuż, morele i wiele innych. Barwniki z tej grupy nie tylko chronią przed wolnymi rodnikami, ale zwiększają również zdolności ochronne skóry oraz chronią przed oparzeniami słonecznymi. W ochronie przeciwsłonecznej istotną rolę odgrywają także rośliny krzyżowe, do których zaliczamy jarmuż, brokuły, brukselkę czy kalafior. Warzywa z rodziny krzyżowych to bogate źródło sulforafanu, czyli naturalnie występującego związku, który zwiększa zdolność skóry do ochrony przed nowotworami.

W upalne dni szczególnie ważna jest podaż wody. Zaleca się picie nawet 3 litrów niesłodzonych płynów, które zmniejszą ryzyko udaru słonecznego, a także wpłyną na regenerację skóry.

W niektórych wypadkach warto rozważyć suplementację witaminami A, D, E oraz C w celu poprawy struktury i stanu odżywiania naszej skóry.

Wszystkie naturalne produkty do ochrony skóry przed promieniami UV znajdziecie w naszej hurtowni www.greenport24.pl lub w naszym punkcie w Hali Kopińskiej na I piętrze, gdzie można również zasięgnąć porady specjalistów. Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą.

Sylwia Durzyńska, dietetyk

Źródła:
Bojarowicz H., Woźniak B., Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę. Problemy Higieny i Epidemiologii, 2008, 49: 
Nowak A., Zielonka J., Turek M., Klimowicz A., Wpływ przeciwutleniaczy zawartych w owocach na proces fotostarzenia się skóry. Postępy Fototerapii, 2014, 2: 94-99
Bajcer M., Cwil P., Kania B., Maślanka E., Wpływ witamin antyoksydacyjnych na skórę i ich znaczenie w kosmetologii. 

Share This