Bertram, czyli pierściennik lekarski to roślina pochodząca z krajów śródziemnomorskich i arabskich. Korzenie są używane jako tradycyjne zioło medyczne w kulturach wschodnich. Posiadają właściwości odmładzające i były używane jako afrodyzjak i stymulant seksualny u mężczyzn.

 

Św. Hildegarda tak pisała o niesamowitych właściwościach bertramu: „… zdrowo jest jeść bertram, ponieważ zmniejsza złe soki, i mnoży dobro w ludzkiej krwi i sprawia jasny umysł. Dla pacjenta, który jest fizycznie zaniedbany, bertram przywraca mu siłę. U ludzi nie pozostawia niczego niestrawionego i przygotowuje organizm do dobrego trawienia, kiedy jest zjedzony pilnie. Zmniejsza śluz w głowie i prowadzi do oczyszczania soków, które oczyszczają oczy. Bez względu na to, czy jesz na sucho, czy w gotowanej żywności, Bertram jest tak samo przydatny dla chorego jak zdrowego człowieka. Bertram odsuwa chorobę od gospodarza i zapobiega zachorowaniu. Przynosi wilgoć i ślinę z powrotem do ust i przywraca nam zdrowie ”. Czyż nie brzmi to zachęcająco?

Pogląd mistyczki zgadza się z tym jak korzeń bertramu widzi tradycyjna medycyna chińska. Wzmacnia on bowiem energię życiową pochodzącą z substancji odżywczych trawionych przez układ pokarmowy, co jest podstawą funkcjonowania wszystkich narządów i prawdziwą profilaktyką chorób.

Uważa się, że roślinę tę powinny spożywać nawet osoby w pełni sił witalnych, aby wspierać funkcje regeneracyjne organizmu, wspomagać wchłanianie składników odżywczych, a także zapobiegać niedoborom substancji odżywczych.

 

Bertram1Właściwości lecznicze bertramu

Pierściennik lekarski pomaga zwiększyć ilość czerwonych krwinek krwi i zapobiega dolegliwościom wynikającym z ich niskiego poziomu jak: lęk, zmęczenie, brak energii, wyczerpanie, wypadanie włosów, ciemne plamki w polu widzenia, osłabiony wzrok. Eksperymenty medyczne wykazują, że bertram wpływa na zahamowanie ostrych oraz przewlekłych zapaleń jelita grubego, co więcej ma zdolność do jego regeneracji.

Bertram leczy ponadto suchość w ustach, stosowany jest przy padaczce oraz innych chorobach układu nerwowego, wspomaga też koncentrację i zdolność uczenia się. Docenią go cukrzycy, gdyż pozwala na zmniejszenie ilości przyjmowanej insuliny. Stosować go można na kaszel i astmę.

 

Jak stosować bertram?

Korzeń bertramu można stosować jak przyprawę dodając go do potraw np. zup, kasz, makaronów. Warto wziąć pod uwagę, że na rynku dostępna jest ostra jak również łagodna wersja zioła. Największe właściwości lecznicze ma ta pierwsza.

 

Bertram w tradycyjnej medycynie chińskiej

Mimo, że Alpinia lekarska pochodzi z innej tradycji medycznej jest również wykorzystywana w medycynie chińskiej. Zioło to wnika do systemu energetycznego Serca, Płuc oraz Śledziony. Należy do kategorii ziół wzmacniających Qi oraz Krew. Posiada właściwości smaku ściągającego oraz pikantnego i jest ma ciepłą naturę termiczną. Aby przygotować wywar leczniczy należy 1 łyżeczkę bertramu zalać 250 ml wody, gotować w emaliowanym garnuszku, na wolnym ogniu przez 5-10 minut. Pić 1-2 szklanki dziennie.

Czytaj więcej naszych artykułów na Greenport.pl

 

Share This