Większości zielarzy amatorów, arcydzięgiel kojarzy zwykle z rośliną zwaną arcydzięglem anielskim (Angelica archangelica). Nie wszyscy, bowiem wiedzą, że zioło to występuje w 60-ciu odmianach, a kobiecym żeń-szeniem określany jest arcydzięgiel chiński (Angelica sinesis). Wykazują one nieco różne działanie zdrowotne.

Arcydzięgiel chiński należy do rodziny selerowatych, tej samej, do której należą: pietruszka, seler, czy marchew. Podobnie jak nasze rodzime warzywa używany jest w kuchni azjatyckiej jako dodatek np. do zup, tworząc z nich dania, o niezwykłych właściwościach leczniczych. Ma silny, przypominający seler lub lubczyk smak i może je z powodzeniem zastąpić.

Remedium na anemię

W tradycyjnej medycynie wschodu jest to podstawowy surowiec wykorzystywany do leczenia anemii u kobiet. Niski poziom hemoglobiny wiązany jest tam z takimi dolegliwościami jak: bezsenność, szumy uszne, wypadanie włosów, zaniki pamięci, problemami z widzeniem czy bladą, ziemistą cerą. Wykorzystywany jest przy towarzyszących powyższym objawom zaparciach, powlekając jelita oraz ułatwiając wypróżnienia. Znany jest też ze swojego działania uspokajającego.

Menopauza i bóle menstruacyjne

W medycynie naturalnej arcydzięgiel chiński, powszechnie stosowany jest do łagodzenia objawów menopauzy oraz zaburzeń miesiączkowania, wiążących się z bólami w podbrzuszu. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że wpływa on na produkcję estrogenów. Takie same działanie zostało potwierdzone empirycznie na ludziach. Istnieją dowody na to, że przyjmowanie go w połączeniu z innymi ziołami może pomóc złagodzić uderzenia gorąca u kobiet przechodzących menopauzę, a także niwelować inne kłopotliwe objawy przekwitania. Jest to również doskonałe remedium na bóle menstruacyjne różnego pochodzenia.

Choroby stawów

Ostatnie badania wykazały, że Angelica sinensis jest skuteczny w leczeniu artretyzmu i reumatoidalnego zapalenia stawów, ze względu na swoje działanie immunomodulujące. Wzmacniane jest ono właściwościami przeciwzakrzepowymi oraz przeciwzapalnymi rośliny.

Jak stosować?

Dla większości z nas kupienie zioła w postaci surowej lub jako suszony korzeń może być trudne (choć ten drugi dostępny jest w niektórych zielarniach). Niektórzy producenci wprowadzili już do swojej oferty sproszkowany ekstrakt w kapsułkach, proszku czy tabletkach, kryje się on pod nazwą Dang Gui lub Dang quai. Sugerowana, bezpieczna dawka do spożycia to: 3- 15 g suszonego zioła dziennie.

Kwadraty

Uwaga

Arcydzięgiel chiński wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, dlatego nie powinno łączyć się go z lekami rozrzedzającymi krew. Zioło to nie jest też zalecane do stosowania przez kobiety w ciąży, ponieważ może powodować krwawienia maciczne. Mimo, tego, że jest to zioło znoszące objawy menopauzy skuteczność terapii uwarunkowana jest precyzyjną diagnozą stanu pacjentki, gdyż u niektórych kobiet może wpłynąć na pogorszenie objawów.

Nalewka na bóle menstruacyjne

20 g arcydzięgla chińskiego (suszony korzeń)
10 g kwiatu krokosza
Arcydzięgiel oraz kwiat krokosza zalać 50 ml alkoholu i odstawić na 48 godzin. Następnie dodać kolejne 100 ml alkoholu. Po 2 dniach nalewka jest gotowa do spożycia.
Przyjmować 30 ml dziennie, w 3 porcjach, zaczynając od dnia owulacji do początku krwawienia.

Arcydzięgiel Korzeń w ilościach hurtowych możesz kupić w hurtowni zielarskiej GreenPort

Czytaj następny artykuł: Bertram przyprawa, która odsuwa chorobę

 

Share This