Wspominał o niej już Hipokrates, ukochana przez Skandynawów lukrecja, swój słodki smak zawdzięcza obecności glicyryzyny. Jej korzeń stanowi jeden z ważniejszych składników starożytnych chińskich receptur ziołowych.

lukrecja 2

Korzeń lukrecji Jest jednym z najstarszych ziół wykorzystywanych w ziołolecznictwie różnych kultur. Jej korzenia używali medycy już starożytnym Egipcie i Mezopotamii. Choć występuje 300 jej rodzajów najszerzej wykorzystywanymi są dwa: Glycyrrhiza uralensis (lukrecja uralska) oraz Glycyrrhiza glabra (lukrecja gładka). Roślina ta rośnie w Europie, Azji i basenie Morza Śródziemnego. 

Zioło wzmacniające nie tylko dla dzieci

Korzeń lukrecji jest ziołem bardzo łagodnym, dlatego może być używana przez osłabione dzieci. Posiada właściwości wzmacniania układu pokarmowego, który jest u nich w ciągłym rozwoju. Zwiększa wytwarzanie soku żołądkowego, przyspiesza usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.  Glycyrrhiza posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwkaszlowe, wykrztuśnie oraz antyalergiczne, dlatego w łagodny sposób będzie regulować wczesnodziecięce dolegliwości. 

Lukrecja a wyczerpanie nadnerczy

Właściwości adaptogenne lukrecji sprawiają, że jest ziołem wspomagającym osoby cierpiące na wyczerpanie nadnerczy. Działa w tym wypadku szybko i skutecznie (zioła adaptogeny to takie, które pomagają organizmowi radzić sobie ze stresem). Korzeń lukrecji może pomóc w modyfikacji lub nawet zwiększeniu poziomu kortyzolu w organizmie. Kortyzol jest „hormonem stresu” wytwarzanym przez nadnercza i uwalnianym, gdy organizm znajduje się pod presją psychiczną i fizyczną. Niski poziom kortyzolu jest związany z zespołem zmęczenia nadnerczy oraz większą podatnością na negatywne skutki stresu. Może także prowadzić do uczucia zmęczenia, wahań nastroju i słabej odporności. Lukrecja zawiera silny związek zwany kwasem lukrecjowym, który powstrzymuje organizm przed rozkładaniem kortyzolu. 

Glycyrrhiza a osteoporoza

Lukrecja gładka wykorzystywana jest w przypadku kobiet w okresie około menopauzalnym, kiedy słabnie ochronne działanie estrogenów i jego wpływ na stan układu kostnego. Jest to zioło bogate izoflawony, które działają podobnie do ludzkich estrogenów. Ich działanie nie tylko może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory piersi i macicy, ale także ograniczyć degradację tkanki kostnej związanej z wiekiem. Ich działanie wiąże się również ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowej naczyń krwionośnych.

Uwaga

Lukrecja, jak każde zioło stosowane w niewłaściwej ilości lub w niewłaściwych przypadkach, może powodować skutki uboczne. Przedawkowanie może skutkować obniżeniem potasu w organizmie, zatrzymaniem płynów, wysokim ciśnieniem krwi oraz nieregularnym biciem serca. 

Nie jest wskazana dla tych kobiet w okresie menopauzy, które cierpią na uderzenia gorąca, gdyż będzie te dolegliwości nasilać. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, jak również podczas menstruacji, gdyż może zwiększać krwawienie.

Suplementy diety z lukrecją można kupić w ilościach hurtowych w Hurtowni Zielarskiej Greenport24

Czytaj następny artykuł: POCHRZYN DZIKI NA ZDROWIE KOBIETY?

Share This