Nasturcja (Tropaeolum L.)

Należy do rodziny nasturcjowatych i jest jednym z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Pochodzi z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Do Europy przybyła w XVI w. za sprawą hiszpańskiego lekarza i botanika Nicolasa Monardesa. Jest to roślina wdzięczna w uprawie, ponieważ nie wymaga szczególnych warunków glebowych.

nastrucja2

Nasturcja pochodzi z cieplejszego klimatu, dlatego warto sadzić ją w miejscach dobrze nasłonecznionych. Pięciopłatkowe kwiaty przyjmują ciepłe barwy: pomarańczowe, żółte, czerwone czy brązowo-purpurowe. Roślina ta ma bardzo bogate zastosowanie w kuchni i fitoterapii. Każda jej część jest jadalna. Liście i kwiaty z powodzeniem nadają się do każdej sałatki. Mają intensywny chrzanowo-pieprzowy posmak, który dodaje charakteru potrawie. Natomiast owoce nasturcji można zamarynować lub zalać solanką i zrobić domowe, polskie kapary. Roślina ta ma bogate zastosowanie lecznicze.

Dzięki zawartości siarki polecana jest na wzmocnienie włosów, korzystnie wpływa na skórę głowy, hamując łojotok. Napary stosowane wewnętrznie i zewnętrznie wspomogą leczenie zmian trądzikowych.

Sałatka z liści nasturcji ma właściwości antybiotyczne, działając głównie na bakterie zasiedlające górne drogi oddechowe. Picie soku z tej rośliny zaleca się przy szkorbucie, spadku odporności z uwagi na dużą zawartość witaminy C. Ziele pobudza przemianę materii, poprawia oraz reguluje trawienie, zapobiegając jednocześnie rozwojowi bakterii salmonelli. Ma właściwości odkażające, moczopędne i rozgrzewające. 

NALEWKA WZMACNIAJĄCA WŁOSY

  • Kwiaty i ziela nasturcji
  • Garść suszonej pokrzywy
  • Alkohol  40%

nastrucja

Potnij kwiaty, łodyżki i liście nasturcji na mniejsze części, które będą mogły zmieścić się w moździerzu. Dosyp garść suszonej pokrzywy i wszystko dokładnie rozgnieć. W sezonie na pokrzywę można użyć świeżych liści. Gotową miazgę przełóż do naczynia i zalej alkoholem. Po szczelnym zamknięciu odstaw pojemnik w ciepłe miejsce na okres 2 tygodni.  Po tym czasie przecedź całą zawartość przez sitko, aby pozbyć się drobin. Następnie przelej gotową nalewkę do butelki. Taka mikstura świetnie sprawdza się do przeprowadzenia kuracji przeciw wypadaniu włosów i przeciwłupieżowej. Obecność pokrzywy pobudza dodatkowo do mieszki włosowe i wzrost włosów. Wystarczy przygotowaną substancją nasączyć wacik i wcierać codziennie wieczorem w skórę głowy. 

 

Zioła możesz kupić w ilościach hurtowych w Hurtowni Zielarskiej Greenport24.

Czytaj następny artykuł z Gazety Natura i Zdrowie: Bodziszek Cuchnący

Share This