Choć powstaje z liści drzewa, które rośnie w dalekiej Australii, nie będziemy mieć większych problemów, żeby kupić ten produkt również w Polsce. Mowa o olejku eukaliptusowym – jednej z najpopularniejszych produktów używanych w aromaterapii. Jest to bezbarwna substancja o oleistej konsystencji i charakterystycznym, intensywnym zapachu, który potrafi odstraszyć muchy i komary. Z jego leczniczych właściwości korzystali już Aborygeni. Kiedy warto się nim zainteresować?
CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO
Olejek eukaliptusowy należy polecić wszystkim tym, którzy zmagają się z chorobami układu oddechowego. Zawiera on wysokie stężenie eukaliptolu (cyneolu), związku o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych. Pomaga w przypadku kataru, zapalenia zatok, kaszlu i bólu gardła, a także astmy i zapalenia oskrzeli. Regularne inhalacje ułatwiają wydzielanie śluzu. To dlatego, że w substancji odnajdziemy seskwiterpeny, również odpowiedzialne za walkę z bakteriami, a także monoterpeny, działające przeciwzapalnie i wykrztuśnie.
ULGA DLA PODRAŻNIONEJ SKÓRY
Dzięki właściwościom antyseptycznym olejek doskonale sprawdzi się również jako leczniczy kosmetyk. Olejek zaleca się tym, którzy zmagają się z trądzikiem lub łuszczycą. Warto po niego sięgnąć także w przypadku podrażnień, poparzeń, otarć, użądleń lub wysypki. Dzięki działaniu antybakteryjnemu często stosuje się go jako składnik produktów do higieny jamy ustnej.
NA BÓLE MIĘŚNI I STAWÓW
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym olejek eukaliptusowy doskonale wpływa także na kondycję mięśni i stawów. Łagodzi bóle artretyczne i reumatyczne, a także przyspiesza regenerację ścięgien i mięśni. Pomoże także tym pacjentom, którzy cierpią na ich zesztywnienie lub uskarżają się na nawracające nerwobóle.
JAK GO STOSOWAĆ?
Olejek eukaliptusowy, powinno się rozcieńczyć i stosować zewnętrznie. W przeciwnym razie u części osób może wywoływać alergię lub inne dolegliwości. Jest to mimo wszystko jeden bezpieczniejszych olejków – po konsultacji z wykwalifikowanym specjalistą, mogą korzystać z niego także dzieci. Nie poleca się go jednak alergikom, kobietom w ciąży lub karmiącym, a także niemowlętom.