Perz właściwy (Elymus repens) należy do rodziny wiechlinowatych. Ta wieloletnia trawa rozłogowa jest odporna na zmienne warunki aury oraz sąsiadującą roślinność. Do wzrostu nie potrzebuje specjalnych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Dla rolników i ogrodników perz jest niechcianym chwastem. Jego obecność na polach zmniejsza ilość plonów w przypadku pszenicy ozimej o 10%. Roślina ta dorasta do wysokości nawet 1,5 metra, a kwitnie w okresie od czerwca do września.
Znany XVI-wieczny zielarz John Gerard pisał w swoich opowiadaniach, że perz, choć jest niemile widziany w naszych ogrodach czy na polach, to jego lecznicze właściwości rekompensują wszelakie szkody. Z całej rośliny to właśnie kłącze przejawia cechy prozdrowotne. Najlepiej zrywać je w okresie jesiennym lub wczesną wiosną. Należy je dobrze wypłukać, a następnie wysuszyć.
Odwar z perzu pomaga w leczeniu dny moczanowej, chorób reumatycznych, trądziku czy kamicy żółciowej. Z uwagi na właściwości przeczyszczające i odtruwające zalecany jest do ustabilizowania przemiany materii. Herbatka sporządzona z wysuszonych kłączy przynosi ulgę panom, którzy cierpią na zapalenie gruczołu krokowego.
Jednym ze składników perzu jest inulina. Zaliczana jest ona do błonników pokarmowych (prebiotyków), które nie są trawione i stanowią dobrą pożywkę dla bakterii, odpowiadających za utrzymanie prawidłowej flory jelitowej. Według badań odporność człowieka kształtuje się właśnie w jelitach. Młode kłącza i pędy po dokładnym wypłukaniu warto zatem dodawać do sałatek.
Chleb z dodatkiem perzu
- 50 dag mąki pszennej razowej
- 50 dag mąki żytniej
- 5 dag drożdży
- 5 dag siemienia lnianego
- 10 dag płatków owsianych
- 10 dag zmielonego kłącza perzu
- Sól, cukier, woda
- Czarnuszka lub biały sezam
Zrób tradycyjny zaczyn z drożdży z letnią wodą i odrobiną cukru oraz połową wymieszanej mąki. Następnie odstaw na kilka godzin. Po wyrośnięciu dodaj do przygotowanego zaczynu pozostałe składniki. Bardzo starannie wyrabiaj ciasto, dolewając przy tym wody. Gdy składniki dobrze się połączą i konsystencja będzie odpowiednia znów odstaw całość w ciepłe miejsce i przykryj ścierką, aż wyrośnie. Następnie wyrób ponownie ciasto kilka razy i włóż je do brytfanki. Wierzch możesz posypać czarnuszką albo sezamem dla smaku. Piecz chlebek w temperaturze 220 stopni przez około 40 minut, aż się ładnie zarumieni.
Zioła , suplementy diety oraz inne produkty ekologiczne możesz kupić w Hurtowni Zielarskiej GreenPort.
Sprawdź ceny hurtowe kłącza perzu
Czytaj następny artykuł: BODZISZEK CUCHNĄCY
Zielarz – fitoterapeuta, ziołoznawca. Prowadzi warsztaty kulinarne z dzikich roślin jadalnych, kiszonek i octów.