Wszewłoga górska (Meum athamanticum Gersault.)

Pochodzi z rodziny selerowatych. W Polsce występuje głównie w Sudetach, zasiedlając łąki i pastwiska. Wszewłoga preferuje gleby wapienne i klimat umiarkowanie chłodny. Kwitnie od maja do sierpnia i dorasta do 60 cm wysokości. Jej kwiatostany są promieniste, drobne w kolorze białym.  Ta bylina jest nazywana również ziołem św. Hildegardy, która w średniowieczu uchodziła za autorytet w dziedzinie ziołolecznictwa. Przez lata kierowała klasztorem benedyktyńskim, gdzie zajmowała się chorymi. Uważała, że wszewłoga jest cenniejsza niż złoto. Jej znanym powiedzeniem było: „Kto dobrze oczyszcza, ten dobrze leczy”. Chodziło jej przede wszystkim o pozbycie się patogenów chorobotwórczych z jelit.

Po latach badań przez współczesnych botaników, teorie  św. Hildegardy potwierdziły się, a w 2012 roku Benedykt XVI ogłosił ją doktorem kościoła. Do przygotowania prozdrowotnych specyfików wykorzystuje się korzeń rośliny. Jego regularne stosowanie pozwala nie tylko udrożnić jelita, ale przede wszystkim odbudować kosmki jelitowe. Preparaty z wszewłogi pobudzają trawienie, metabolizm oraz działają wykrztuśnie.

Ogólne oczyszczenie organizmu poprawia samopoczucie oraz wygląd skóry i włosów. Jej właściwości moczopędne, przeciwreumatyczne i rozkurczowe mają zbawienny wpływ w przypadku leczenia kamicy nerkowej, dny moczanowej, czy reumatyzmu. Wyciąg z korzenia pobudza krążenie krwi, zwiększa libido, działa rozgrzewająco i wspiera prawidłowe działanie wątroby.

Miód z wszewłogą górską i gruszkami  

miod z gruszkami

Obierz gruszki ze skóry i wykraj gniazda nasienne. Pokrój na mniejsze kawałki i wrzuć do gotującej się wody. Gdy będą miękkie, odcedź wodę. Następnie rozgnieć je widelcem. Przełóż z powrotem do garnka i dodaj miód oraz zioła. Dobrze wymieszaj i zagotuj całość. Potem wystarczy przełożyć miksturę do wyparzonych słoiczków, które po ostygnięciu należy przechowywać w lodówce. Taki mus można spożywać 3 razy dziennie po 2 łyżeczki. Kuracja sprawdza się w przypadku migrenowych bólów głowy oraz przy oczyszczaniu jelit z toksyn i patogenów chorobotwórczych. Połączenie gruszek z miodem i wszewłogą górską w takiej postaci stanowi doskonały dodatek do mięsa pieczonego z uwagi na ziołowy i lekko pikantny smak.

W naszej Hurtowni Zielarskiej GreenPort możesz kupić naturalny polski miód oraz różnego rodzaju zioła w ilościach hurtowych.

Czytaj następny artykuł: KORZEŃ ARCYDZIĘGLA – KOBIECY ŻEŃ-SZEŃ

 

Share This