Drzewo Muira Puama to pospolita nazwa gatunku ptychopetalum olacoides i ptychopetalum uncinatum, tylko jednak ta druga odmiana ma szerokie zastosowanie medyczne, nie do końca jeszcze znane w Europie.

W amazońskiej dżungli Muira Puama od wieków wykorzystywana jest w medycynie ludowej przez tamtejszą ludność, do leczenia wielu dolegliwości. Każda jej część była wykorzystywana, jako lekarstwo, jednak obecnie najbardziej cenione są kora oraz korzenie. W Rio Negro (Brazylia) rdzenni mieszkańcy tego regionu używali Muira Puama, jako swego rodzaju panaceum na wszelkie dolegliwości, w szczególności te związane z wiekiem.

Afrodyzjak

Muira od wieków stosowana była w niektórych regionach dorzecza Amazonii do leczenia zaburzeń potencji oraz erekcji u mężczyzn.  Badania in vitro na królikach potwierdziło, że wstrzyknięcie ekstraktu Muiry spowodowało, zależnie od dawki, rozluźnienie ciał jamistych, pozwalając na lepsze ich ukrwienie, co jest kluczowym mechanizmem prawidłowego wzwodu.

Choroby neurodegeneracyjne

Choroby neurodegeneracyjne, takie jak: choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, autyzm, demencja i choroba Huntingtona, mają podobne objawy i czynniki sprawcze. Należą do nich m.in.: stres oksydacyjny, wyczerpanie neuroprzekaźników, stany zapalne. Substancje zawarte w Muira Puama wykazują działanie ochronne na komórki mózgowe, działając zarówno silnie antyoksydacyjnie, jak również przeciwzapalnie. Badania pokazują, że stosowanie zioła wpływa pozytywnie na leczenie zarówno ostrych, jak i przewlekłych zaburzeń neurologicznych spowodowanych stresem oksydacyjnym, co potwierdza tradycyjne jego używanie przez osoby w podeszłym wieku.

Rak, Reumatoidalne zapalenie stawów

Jedną z cennych substancji zawartych w Muira Puama jest Lupeol wykazujący właściwości przeciwzapalne, przeciwmutogenne i przeciwartretyczne zarówno w badaniach in vitro, jak i in vivo.  Amerykańscy naukowcy donoszą, że składnik ten jest w stanie hamować rozrost m.in. komórek rakowych trzustki, prostaty, wątroby oraz skóry. Dzięki swoim silnym właściwościom przeciwzapalnym łagodzi także dolegliwości stawowe osób chorujących na artretyzm czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Bakterie

Do cudownych właściwości Muira Puama zaliczyć także można działanie bakteriobójcze. Badania naukowe potwierdzają, że zioło to jest skuteczne w zwalczaniu bakterii gram-ujemnych.

CZY WIESZ, ŻE…

Tak jak niektóre adaptogeny, również to zioło może powodować skutki uboczne, kiedy jest stosowane w niewłaściwej dawce lub przy braku wskazań. Efekty niepożądane mogą obejmować bezsenność, nadciśnienie oraz nadmierne pobudzenie. Do pewnego stopnia można tego uniknąć robiąc 2-3 dniowe przerwy w trakcie stosowania.

Zioło to nie jest powszechnie stosowane w tradycyjnej Medycynie Chińskiej jednak, ze względu na swoje działanie przyjmuje się, że ma właściwości rozgrzewające i oddziałuje na meridian Nerek.

 

Drzewo Muira Puama

Share This