Witamina B12 zwana czerwoną witaminą lub cyjanokobalaminą była przez lata trochę niedoceniana i suplementowana raczej przez vegan i wegetarian. Teraz przeżywa prawdziwy renesans, gdyż coraz więcej wiemy o jej pozytywnym wpływie na zdrowie. W jakich produktach ją znajdziemy, komu jest szczególnie potrzebna i czy można ją przedawkować?

Cyjanokobalamina uczestniczy w przemianach puryn i pirymidyn, zapobiega anemii złośliwej, bierze udział w syntezie DNA, tworzy osłonki komórek nerwowych, uczestniczy w przemianach metabolicznych tłuszczów i węglowodanów, bierze udział w przemianie kwasu foliowego do biologicznie aktywnego tetrahydrofolianu. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i pokarmowego. Witamina B12 może uchronić przed pewnymi nowotworami oraz chorobami psychicznymi. Badania naukowców wykazały, że przyjmowanie zwiększonych dawek przez ludzi starszych może zapobiec wystąpieniu najczęściej występującej choroby otępiennej, jaką jest Alzheimer. Ponadto zapobiega osłabieniu i uczuciu zmęczenia, poprawia też koncentrację uwagi.

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o jej roli w metabolizmie groźnej homocysteiny, która odpowiedzialna jest za odkładanie cholesterolu LDL w naczyniach krwionośnych. Jej podwyższony poziom we krwi może być wywołany paleniem papierosów, piciem dużych ilości kawy i częstym spożywaniem alkoholu, ale także zbyt niskim spożyciem pokarmów bogatych z cyjanokobalaminę. Wyniki badań potwierdzają, że homocysteina jest przyczyną rozwoju miażdżycy grożącej potencjalnie śmiertelnym zawałem czy udarem, jak również zwiększa ryzyko osteoporozy czy zakrzepicy żylnej. Witamina B12 skutecznie zapobiega gromadzeniu się tego metabolitu, aby zmaksymalizować efekt warto sięgnąć również po kwas foliowy i witaminę B6. 

Do objawów niedoboru witaminy B12 można zaliczyć:

  • zaburzenia działania układu krwiotwórczego, jak wspomniana wcześniej anemia,
  • pogorszenie sprawności umysłowej,
  • zawroty głowy,
  • osłabienie mięśni,
  • stany zapalne ust,
  • ogólne poczucie zmęczenia.

Niedobory cyjanokobalaminy mogą być spowodowane takimi schorzeniami jak:

  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • stan po wycięciu jelita krętego oraz inne problemy gastryczne, które zaburzają jej wchłanianie z układu pokarmowego.

Potrzebę suplementacji należy również rozważyć podczas stosowania niektórych leków, takich jak metformina, kwas acetylosalicylowy, kolchicyna, sulfasalazyna, inhibitory pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol), antagonistów receptora histaminowego H2 (cymetydyna, ranitydyna).

Dzieci zdrowych matek posiadają rezerwuar kobalaminy na poziomie 25 mcg, co w zupełności pokrywa ich zapotrzebowanie metaboliczne. Jednakże noworodek urodzony przez kobietę z niedostatecznym poziomem B12, który karmiony jest wyłącznie piersią może rozwinąć poważny niedobór w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Zapotrzebowanie dorosłego człowieka wynosi 2,4 μg na dobę. U kobiety w ciąży wzrasta ono to 2,6 μg, natomiast u kobiet karmiących piersią do 2,8 μg witaminy na dobę. Na niedobory B12 narażone są dzieci w wieku 6-7 lat w diecie, których za mało jest pokarmów krwiotwórczych. Jeśli dieta dziecka była źle rozszerzona, w tym właśnie wieku wyczerpują się zapasy kobalaminy pochodzącej z życia płodowego. Maluch, który niewiele mówi, jest apatyczny, mało ruchliwy może być błędnie postrzegany jako wyjątkowo grzeczny i spokojny, a w rzeczywistości może to być spowodowane rozwojem anemii, której podłożem jest niski poziom B12.

Mimo, że niedobór witaminy B12 u dorosłych rozwija się stosunkowo powoli, od kilku miesięcy do około roku, to jest on powszechny na całym świecie. Po suplement powinny sięgnąć osoby niespożywające mięsa, osoby starsze, nadużywające alkoholu, po zabiegach chirurgicznych związanych z usunięciem jelita cienkiego i części żołądka. Warto też wiedzieć, że u ludzi po 50. roku życia, w skutek naturalnych procesów starzenia organizmu oraz zmniejszania wydolności wątroby oraz jelit zmniejsza się zdolność przyswajania witaminy B12.

Czerwona witamina występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięsie, wędlinach, rybach, mleku, jajach, serach oraz niektórych rybach. Do niedawna sądzono, że znajdziemy ją również w niektórych produktach roślinnych, takich jak algi, natto czy produkty z fermentowanej soi. Okazało się jednak, że to nie witamina B12, a jedynie strukturalnie podobny związek blokujący wchłanianie właściwej witaminy. 

Czy każda ilość przyjmowanej witaminy B12 jest bezpieczna? Czy istnieje ryzyko przedawkowania? 

Na szczęście witamina B12 nie jest toksyczna. Jako że to substancja rozpuszczalna w wodzie, jej nadmiar jest usuwany przez nerki. Znane są jednak przypadki przedawkowania przy przyjmowaniu bardzo dużych dawek przez długi czas. Objawia się to krwotokami z nosa i reakcją uczuleniową. Nadmiar ten nie jest nigdy spowodowany złą dietą, ale nadużyciem preparatów i suplementów. Dostarczając do organizmu dzienną dawkę w wysokości 500 mikrogramów nie mamy się czego obawiać. 

Kupić Witaminę B12 od najlepszych producentów, między innymi takich jak: Aura Herbals Witamina B12 ForteSwanson Witamina B12Kenay Witamina B12 MecobalactiveFormeds Bicaps Witamina B12 oraz Myvita Krople Witamina B12 możesz w  Hurtowni Greenport24.

Sprawdź atrakcyjne ceny na zamówienie hurtowe Witaminy B12 na stronie naszej Hurtowni Zielarskiej.

Czytaj następny artykuł: KENAY STAWIA NA PRODUKTY LIPOSOMALNE

 

Share This