Co roku, w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Do jego ustanowienia Światową Organizację Zdrowia skłoniły smutne statystyki. Choroby krążenia wciąż stanowią główną przyczynę zgonów. Siedzący tryb życia, alkohol, papierosy, a przede wszystkim nieodpowiednia dieta są główną przyczyną chorób cywilizacyjnych, takich jak: miażdżyca, cukrzyca i nadciśnienie.

Nic nie zastąpi ruchu i zdrowego trybu życia, jednak warto także sięgać po zioła, które naturalnie wspomogą układ krążenia. Podstawowym orężem św. Hildegardy w walce o zdrowe serce są:

Dyptam

Sproszkowany korzeń dyptamu jest przez fitoterapeutów nazywany „naturalną miotełką”. Dodawany regularnie do potraw „czyści” naczynia krwionośne i limfatyczne. Co ważne, nie powoduje odrywania się złogów (co mogłoby być przyczyną zatorów), lecz rozpuszcza je i w naturalny sposób udrażnia układ krążenia. Najczęściej stosowany jest przy podwyższonym poziomie cholesterolu i w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Nalewka z dyptamu jest zalecana przy kamicy nerkowej i żółciowej.

Jak stosować? Dodawać 1-2 szczypty 3 razy dziennie do potraw.

Galgant

Ta ostra przyprawa, podobna do imbiru jest głównym środkiem nasercowym, opisywanym przez Świętą Hildegardę. Stosowany jest przy bólach, osłabieniu i skurczach serca oraz zaburzeniach ukrwienia. Powoduje szybkie rozszerzenie naczyń wieńcowych i dotlenienie mięśnia sercowego, dlatego osoby z dławicą piersiową zawsze noszą przy sobie tabletki galgantowe. W połączeniu z koprem włoskim działa rozkurczowo na układ trawienny, a także pomaga w bólach menstruacyjnych.

Jak stosować? Dodawać szczyptę proszku 3 razy dziennie do potraw. W przypadku bólu dławicowego rozpuścić na języku tabletkę z galgantem. Gdy ból nie ustępuje, po 5 minutach ponownie zażyć 1 tabletkę i po kolejnych 5 czynność powtórzyć.

Oba opisane zioła są też istotnym elementem mieszanki z jastrzębcem (stosowanej przy nadciśnieniu, podwyższonym poziomie cholesterolu i trójglicerydów i zaburzeniach przemiany materii), o której Hildegarda pisała tak:

„Spożywany jastrzębiec wzmacnia serce i redukuje niewłaściwe soki, które zostają nagromadzone w jednym miejscu organizmu. Ale jeśli ktoś chce go jeść powinien dodać trochę dyptamu, galgantu lub ostryżu”.

Jak stosować? 2 razy dziennie 2-3 szczypty dodawać do potraw.

Share This