Kamienie nerkowe są jednym z najbardziej bolesnych schorzeń. Częstość ich występowania wzrasta z roku na rok. Na dolegliwość tę cierpią częściej mężczyźni, a ryzyko zachorowania wzrasta powyżej 40-stego roku życia. Jeśli już raz zachorowałeś, istnieje duże ryzyko nawrotu choroby w przyszłości.

Kamienie nerkowe są stałymi masami najczęściej zbudowanymi z kryształów wapnia lub kwasu moczowego. Zwykle umiejscawiają się w nerkach. Mogą się jednak rozwijać w dowolnym miejscu wzdłuż dróg moczowych, na które składają się również: moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa.

Co zwiększa ryzyko wystąpienia choroby?

Wysoki poziom wapnia w moczu może przyczynić się do tworzenia kamieni. Nie znaczy to, że jego spożycie będzie indukowało chorobę. Wręcz przeciwnie im więcej spożywamy produktów bogatych w wapń, tym mniejsze ryzyko wystąpienia choroby.  Pierwiastek ten musi pochodzić jednak z pożywienia, ponieważ, jak pokazują badania, jego nadmierna suplementacja będzie zwiększała ryzyko ich wystąpienia.

Dieta obfitująca w białko zwierzęce, nadmierne ilości witaminy C, która jest jednocześnie uboga w płyny, może zwiększać ryzyko tworzenia kamieni.  Zwiększa się ono również przy infekcjach dróg moczowych, zaburzeniach nerek, niektórych zaburzeniach metabolicznych, takich jak nadczynność przytarczyc.

Bardzo istotne jest zmniejszenie spożycia soli, która może powodować zatrzymywanie wody w ciele. Duże jej ilości znajdują się w wędlinach, serach oraz produktach przetworzonych. Unikać należy też kawy, herbaty oraz innych odwadniających napojów.

Osoby o wysokim ryzyku rozwoju kamieni nerkowych powinny unikać także produktów bogatych w szczawiany: szpinak, szczaw, botwina, burak, rabarbar, borówki, winogrona, agrest, śliwki, rodzynki, kakao, kawa naturalna, mocna herbata.

Zakwaszenie organizmu

Wysoce kwaśny mocz może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych i sprawić, że ich usuwanie będzie bardziej bolesne. Do produktów, które zmieniają odczyn moczu na kwaśny należą: białko zwierzęce, w tym większość rodzajów ryb, większość serów i jajka. Z pokarmów tych nie należy zrezygnować całkowicie, ponieważ są dobrym źródłem białka, ale warto ograniczyć ich ilość.

Po pierwsze woda

Kluczową kwestią w zapobieganiu powstawania kamieni nerkowych jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy przyjmować ok. 2 litry płynów dziennie. Najlepiej nawadniać będą zupy, kompoty i domowe izotoniki (woda z odrobiną soku z cytryny, miodu oraz soli).

Ryzyko wystąpienia choroby zmniejszać będzie też odpowiednia ilość witaminy B6 (pirydoksyna), która zwiększa wchłanianie magnezu. Badania naukowe pokazują, że cytrynian potasu oraz kwas cytrynowy (np. pod postacią wody z cytryną) podnoszą pH moczu, zapobiegając wystąpieniu kamieni.  Potencjalne korzyści przynieść może również suplementacja witaminą E, która zapobiega krystalizacji szczawianów.

Kompres rozgrzewający

W przypadku ataku bólowego, który towarzyszy kamicy nerkowej skuteczny okazać może się kompres. Gazę posmaruj olejem rycynowym oraz wkropl na niego po 10 kropli olejku imbirowego, z mięty pieprzowej oraz jałowcowego. Połóż na nerki i ogrzej poduszką elektryczną.

Fasolka adzuki

Fasolka adzuki swoim kształtem przypomina nerki i okazuje się, że ma na nie bardzo korzystny wpływ. Usprawnia działanie układu moczowego oraz zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.  Medycyna naturalna zaleca picie „herbatki” z fasolki adzuki. Należy namoczyć 1. łyżkę nasion, potem ugotować z odrobiną glonu kombu oraz soli, w 2. litrach wody, tak długo, aż zostanie połowa płynu. „Herbatkę” można przechowywać w lodówce i pić ciepłą kilka razy dziennie.

Share This