Czujesz się ociężały i brak ci energii? Zadbaj o swoją wątrobę a odzyskasz wigor, chęć do życia i dobry nastrój.  W starożytnej i współczesnej literaturze medycznej różnych kultur znajduje się wiele odniesień dotyczących wpływu tego organu na nasze emocje, a nawet stan intelektualny.

Wątrobę można przyrównać do inteligentnego filtru, który kontroluje i oczyszcza 1,5 litra krwi na minutę. Mimo tego, że to organ, który szybko się regeneruje (może odrastać z zaledwie jednego kawałka i funkcjonować tylko z 10 procent zdrowej tkanki), to zanieczyszczona i obciążona, jak żaden inny narząd wpływa na naszą kondycję zdrowotną.

Wątroba wydziela żółć, której nadmiar magazynowany jest w pęcherzyku żółciowym. Emulguje ona tłuszcze ułatwiając ich trawienie i wchłanianie. Fakt ten jest kluczem do zrozumienia jak odciążyć narząd oraz wspomóc jego pracę.

Przede wszystkim unikaj tłustych smażonych potraw, które mogą powodować wzdęcia oraz problemy trawienne. Rośliny i suplementy wspierające pracę wątroby będą miały, jak żółć, gorzki smak. Wymienić tutaj należy: mniszek lekarski, korzeń łopianu, korzeń goryczki, bylica piołun oraz ostropest plamisty.

Niestety warzywa i owoce, które kiedyś miały gorzki smak i mogły leczyć wiele chorób zostały przez przemysł rolniczy zmienione genetycznie i nie wykazują już tak silnego działania terapeutycznego. Wspierać pracę wątroby będą jednak nadal: karczoch zwyczajny, grapefruity (używane w protokołach oczyszczania wątroby), cykoria czy rukola.

Tarczyca bajkalska

Tarczyca bajkalska była od wieku używana w medycynie wschodu do leczenia zaburzeń pracy wątroby. To bardzo gorzkie w smaku zioło, potrafi regenerować uszkodzony narząd, a leczono nim nawet żółtaczkę. Współcześnie wiadomo już, że właściwości te zawdzięcza flawonoidom: bajkalinie, bajkaleinie a także, w mniejszym stopniu wogoninie. Tarczyca bajkalska używana jest także przy ostrych, przebiegających z gorączką infekcjach bakteryjnych.

Napar oczyszczający wątrobę

Zmieszaj w woreczku po jednej łyżce ziela: bylicy piołun, mniszka lekarskiego, dziurawca, mięty. Do emaliowanego garnuszka wsyp łyżeczkę ziół i zalej szklanką wrzątku. Gotuj przez 5 minut. Pij 2 szklanki naparu dziennie z dodatkiem łyżeczki soku z cytryny. Zioła te mają bardzo silne działanie odtruwające i wychładzające, dlatego herbatka może być używana tylko przez krótki czas, który jest zależny od aktualnego stanu zdrowia.

 

Autor: Katarzyna Tyczyńska

Share This