fbpx

Ziołolecznictwo przeżywa swój renesans. Mimo że współcześnie stosujemy zioła, których aktywność farmakologiczna została zweryfikowana przez naukę, to efekty stosowania preparatów ziołowych nie zawsze są takie, jakich oczekujemy. Co powinniśmy wiedzieć o żeń-szeniu?

Żeń-szeń właściwy

Żeń-szeń właściwy (Panax ginseng C.A. Meyer), najbardziej znane zioło na świecie, choć jest wysoce ceniony i popularny, przeciętny konsument faktycznie wie niewiele, w jakim celu i jak powinien być stosowany, by uzyskać maksymalne korzyści zdrowotne.

Korzeń żeń-szenia właściwego w lecznictwie ludowym był używany już od 5000 lat. Ponieważ wyglądem przypomina człowieka w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej zyskał nazwę Ren Shen, korzeń-człowiek. Kiedyś występował dziko, obecnie pozyskiwany jest z plantacji wieloletnich. Po raz pierwszy żeń-szeń został sprowadzony do Europy w 1000 r. przez mauretańskiego żeglarza Ibn Kordobę, ale nie zyskał uznania, sprowadził go ponownie Marco Polo w 1274 r. Pierwszy w Europie opis rośliny i jej działania znajdujemy w dziele polskiego misjonarza o. Michała Boyma z 1652 r.

Substancje czynne zawarte w tej roślinie, takie jak m.in. ginsenozydy, poliacetyleny, fitosterole, saponiny, olejki eteryczne, peptydoglikany charakteryzują się szerokim wachlarzem terapeutycznym. Ginsenozydy wykazują działanie uspokajające, przeciwlękowe, nasenne, normalizujące pracę serca, podnoszące ciśnienie krwi u osób z niedociśnieniem, pobudzają przyrost masy kostnej u osób z osteoporozą. Poliacetyleny i fitosterole wykazują aktywność przeciwgrzybiczną, przeciwzapalną, cytostatyczną. Preparaty zawierające wyciąg z korzenia żeń-szenia działają przeciwkaszlowo, protekcyjnie, regenerują komórki wątroby.

Źródło: freepik.com | autor: nipapornnan

Żeń-szeń dla kogo?

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej żeń-szeń właściwy (Ren Shen) przede wszystkim harmonizuje i tonizuje Qi (energia witalna). Jest słodki i lekko gorzki w smaku, ciepły z natury, wnika do meridianu Płuc i Śledziony. Jest idealny dla osób, które cierpią z powodu zmęczenia ciała, osłabienia funkcji organizmu, zmniejszonego apetytu i słabej pamięci. Skutecznie działa w przypadku przewlekłych biegunek, opadania narządów, duszności, świszczącego oddechu, obfitego pocenia się. Uspokaja. Zalecane dawkowanie wynosi od 3 do 9 gramów. Jest jednym z niewielu ziół, które można podawać w formie leku pojedynczego, a nie w złożonych formułach ziołowych.

Ważny jest sposób sporządzania wywaru leczniczego. Plasterki żeń-szenia powinny zostać namoczone i gotowane w porcelanowym naczyniu, w kąpieli wodnej, na małym ogniu przez 2-3 godzin, wywar należy odcedzić i wypić ciepły.

Żeń-szeń koreański

Zazwyczaj myśląc o żeń-szeniu odnosimy się do Panax ginseng,  ale w farmakologii używa się także innych gatunków np. żeń-szeń koreański, żeń-szeń amerykański.

Koreański żeń-szeń (Hong Shen lub żeń-szeń czerwony) Jest uprawiany i preparowany na Półwyspie Koreańskim, ciesząc się wysoką renomą na całym świecie. W pełni dojrzały powinien mieć więcej niż 6 lat. Hong Shen przede wszystkim wzmacnia Qi, jest cieplejszy termicznie niż Ren Shen. Wzmacnia Qi Serca, zmniejszając palpitacje serca, niepokój, poprawia pamięć, zwiększa odporność i wytrzymałość.

Żeń-szeń amerykański

Żeń-szeń amerykański Xi Yang Shen (Panax quinquefolius) pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jest zimny termicznie, słodki i lekko gorzki w smaku, wnika do meridianów Serca, Płuc i Nerek. Jako tonik o zimnej naturze odżywia Yin Płuc. Wzmacnia Qi, oczyszcza z Gorąca, również generuje płyny ciała, które zostają uszkodzone w trakcie chorób gorączkowych, obfitego pocenia się. Jest doskonałym substytutem dla chińskich gatunków żeń-szenia, których nie powinniśmy stosować u osób z objawami Gorąca ze względu na ich ciepłą naturę. Zalecany jest dla osób, które przeszły choroby gorączkowe, dla pacjentów po chemioterapii i radioterapii. Dzienna dawka lecznicza suszonego zioła wynosi od 3 do 6g.

Źródło: freepik.com | autor: arrow_smith2

Żeń-szeń skutki uboczne

Preparaty z różnych rodzajów żeń-szenia używane są zarówno przez osoby zdrowe w celu zwiększenia sprawności fizycznej i psychicznej jaki przez pacjentów przyjmujących leki z różnych grup terapeutycznych. Trzeba być ostrożnym stosując preparaty z żeń-szeniem jednocześnie używając innych leków. W połączeniu z aspiryną zwiększa ryzyko wystąpienia krwawień. W przypadku stosowania insuliny preparaty z żeń-szenia mogą nasilić hipoglikemię, w przypadku zażywania furosemidu może dojść do wzrostu ciśnienia krwi, w połączeniu z morfiną zmniejsza się jej działanie przeciwbólowe. Nie należy stosować preparatów z żeń-szenia z kawą i innymi stymulantami, ponieważ mogą doprowadzić do nadmiernego pobudzenia, nerwowości i drażliwości. Długotrwałe przyjmowanie preparatów z żeń-szenia może doprowadzić do wystąpienia tzw. Syndromu Żeńszeniowego, objawiającego się znacznym podwyższeniem się ciśnienia tętniczego, sennością, biegunką i wysypka skórną. Nie jest właściwe używanie preparatów zwierających w składzie różne gatunki żeń-szenia, ze względu na ich przeciwstawną termikę.

Ciekawostki

  1. Żeń-szeń stosowany w dawkach terapeutycznych jest ziołem bezpiecznym i bardzo skutecznym pod warunkiem, że został prawidłowo dobrany, uwzględniając aktualny stan pacjenta. Dlatego też nie zaleca się przyjmowania na własną rękę suplementów zawierających żeń-szeń tylko stosowanie go w formułach ziołowych, prawidłowo dobranych przez fitoterapeutę na podstawie szczegółowego wywiadu.
  2. Ren Shen i Hong Shen bardzo dobrze działają na osoby z objawami wychłodzenia, mają ciepłą termikę, która ogrzewa organizm oraz smak słodki, który wzmacnia i harmonizuje. Tacy pacjenci nie powinni stosować Xi Yang Shen, który nawilża i wychładza. Z kolei Ren Shen i Hong Shen nie jest polecany dla pacjentów z objawami gorąca, ponieważ może pogorszyć ich dolegliwości.
  3. Uwzględniając naturę termiczną i smak zioła oraz mając na uwadze stan aktualny pacjenta, możemy wyeliminować niepożądane działania oraz interakcje ziół z przyjmowanymi lekami. Ta dodatkowa wiedza wywodząca się z wielowiekowej tradycji Medycyny Chińskiej pozwala na bardziej precyzyjne dobieranie preparatów ziołowych oraz zwiększenie ich działania i bezpieczeństwa.

Sprawdź ofertę produktów z żeń-szeniem w naszej hurtowni zielarskiej greenport.

W artykule wykorzystano zdjęcia i grafiki:

  • zenszen-greenport: freepik.com | autor: nipapornnan
  • zen-szen-skutki-uboczne-greenport: freepik.com | autor: arrow_smith2
  • zen-szen-greenport: freepik.com | autor: arrow_smith2

POLECANE W TEJ KATEGORII:

Share This