Szacuje się, że w 2020 roku depresja może stanowić drugą co do częstotliwości przyczynę niepełnosprawności na świecie. Stan ten charakteryzuje wzmożone uczucie smutku i niepokoju, pogorszenie samopoczucia, brak zainteresowania światem zewnętrznym, a także wzrost lub zmniejszenie masy ciała.

Oprócz czynników środowiskowych do przyczyn depresji zalicza się sposób żywienia. Badania naukowe pokazują, że nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko wystąpienia depresji nawet o 50–150%. Współczesny, powszechny model żywienia przyczyniający się do niedoborów witamin i składników mineralnych, obfitujący w produkty zawierające cukier, nasycone kwasy tłuszczowe, nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans oraz z rodziny omega-6, może wywierać wpływ na wzrost ryzyka zachorowania na depresję. Jej leczenie wymaga wprowadzenia fundamentalnych zmian w sposobie odżywiania.

Warto zwrócić szczególną uwagę, aby w diecie znalazły się kwasy tłuszczowe omega-3. Ich terapeutyczne działanie związane jest z budowaniem osłonek mielinowych neuronów, regulowaniem przepływu neurotransmiterów oraz sygnałów nerwowych. Kwasy te stanowią także składnik budulcowy związków odpowiedzialnych za prawidłową pracę mózgu tj. prostaglandyny i leukotrieny. Z tego względu ważne jest, aby zadbać o odpowiednie spożycie ryb lub wprowadzenie suplementacji.

Bardzo ważny jest także kwas foliowy. Jego niedobór może ograniczać syntezę neurotransmiterów m.in. dopaminy, noradrenaliny i serotoniny. Do głównych źródeł kwasu foliowego zalicza się zielone warzywa liściaste. U osób z depresją zauważa się także obniżone stężenie witaminy B12. Niedobór obu tych związków może przyczyniać się do wystąpienia oporności na leki antydepresyjne.

Innym ważnym składnikiem diety jest tryptofan, będący aminokwasem- prekursorem serotoniny. Związek ten znajdziemy w produktach takich jak: banany, jaja, owoce morza oraz kakao. Prawidłowa dieta pełni także ważną rolę w zachowaniu odpowiedniego składu mikroflory jelitowej i zachowaniu ciągłości bariery jelitowej. Stanowi to istotny czynnik utrzymania równowagi układu immunologicznego przewodu pokarmowego. Istnieją liczne dowody naukowe potwierdzające kluczową rolę układu immunologicznego i cytokin zapalnych w powstawaniu depresji.

Teksty: Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej SANVITA
www.instytutsanvita.pl

Share This