Niekorzystne skutki przyjmowania satyn wielokrotnie znajdowały się w centrum uwagi badaczy. Choć zmniejszają ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych do 30%, to niekorzystne skutki uboczne niekiedy przewyższają korzyści związane z ich stosowaniem.

 

Naukowcy z Cochrane Heart Group w London School of Hygiene and Tropical Medicine w Londynie, stwierdzili, że nie ma wystarczających dowodów, że statyny są korzystne dla pacjentów z chorobą serca niskiego ryzyka, a ​​lekarze powinni zachować ostrożność w przepisywaniu ich pacjentom zwłaszcza w świetle dowodów na to, jak wpływają na osoby bez chorób układu krążenia w wywiadzie. 

 

Skutki niepożądane statyn

 

Do skutków ubocznych ich stosowania należą: zmiany w wątrobie, wzrost poziomu enzymów wątrobowych, dyspepsja prowadząca do zaburzeń trawienia i wchłaniania, zaparcia, biegunki, a także zaburzenia emocjonalne takie jak: depresja, lęki. Niektóre rodzaje posądzane zwiększone ryzyko nowotworzeni tkanek. Co gorsza, przyjmowane są miesiącami, a często nawet latami, co wystąpienie tych zaburzeń czyni bardziej prawdopodobnym.

Statyny mają za zadanie obniżyć poziom cholesterolu we krwi działając hamująco na enzymy wątrobowe, wykorzystywane do jego produkcji. U większości pacjentów takie same skutki można osiągnąć wprowadzając zmiany stylu życia, a powinny być przepisywane w sytuacji zdrowotnej zagrażającej życiu stosowanie lub w przypadku genetycznej hipercholesterolemii.   

 

Naturalne statyny 

 

W profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych główną rolę odgrywa dieta. Za sprawą rewolucji przemysłowej i masowej produkcji żywności zmieniły się proporcje spożywanych kwasów tłuszczowych. Zwiększenie ilości olejów zawierających kwasy omega 3, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości spożywanych omega 6 zawartych w przetworzonym pożywieniu, jest kluczową strategią obniżania poziomu „złego” cholesterolu. Osoby zagrożone chorobami serca unikać także powinny olejów roślinnych z dużą ich zawartością, czyli: słonecznikowego, z czarnuszki, sojowego czy z pestek winogron, a także tłuszczów nasyconych. Do diety wprowadzić należy duże ilości warzyw i owoców, oraz produktów pełnoziarnistych, gdyż zawarty z nich błonnik pokarmowy ma zdolność wiązania cholesterolu i wydalenia go wraz z kałem.

Kolejnym krokiem powinno być zwiększenie podaży kwasu foliowego (zielono listne warzywa), witaminy C (acerola, dzika róża, rokitnik, natka pietruszki) i witamin z grupy B (orzechy, pestki, fasole).

Wykazano, że dieta wegańska obniża poziom cholesterolu tak skutecznie, jak każda statyna. 

probiotyki

Kwadraty

PROBIOTYKI

Sugeruje się, że bakterie kwasu mlekowego obniżają poziom cholesterolu poprzez koagulację kwasów żółciowych, co pozwala na usunięcie go z organizmu. Najbardziej skuteczne są przy tym szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium lactis .

 

chitozan

 

Chitosan

Chitosan to naturalny polisacharyd otrzymywany głównie z egzoszkieletów skorupiaków. Jego cząstki przemieszczają się do dwunastnicy i tworzą aglomeraty z kwasami tłuszczowymi i cholesterolem, zmniejszając w ten sposób wchłanianie lipidów z przewodu żołądkowo-jelitowego. Badania wykazały, że chitosan może zwiększać ilość tłuszczu usuwanego w stolcu.

 

Czytaj dalej: Poczucie wartości a choroba żył

Sprawdź suplementy także w naszej Hurtowni Zielarskiej GreenPort 

Share This