Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum L.)

Należy do rodziny bodziszkowatych, która jest licznie reprezentowana w całej Polsce. Dziko rosnące bodziszki częściej można spotkać w lasach niż w ogrodach.  Nazwa tej rośliny nie jest przypadkowa, ponieważ rzeczywiście ma nieprzyjemny zapach. Fakt ten oraz szybkie rozrastanie się byliny powoduje, że ludzie często mylą bodziszka z chwastem i usuwają go z ogrodów. Jednak doświadczeni zielarze i ogrodnicy bardzo cenią jego właściwości lecznicze.

bodziszek

Materiał leczniczy stanowią: łodyga oraz klapowate, lekko owłosione liście, które wykorzystuje się do sporządzenia różnego rodzaju specyfików poprawiających stan zdrowia. Roślina kwitnie od maja do września, i to właśnie w tym okresie najlepiej jest zrywać ziele. Znakiem rozpoznawczym rośliny są drobne różowe kwiatki, które  nadają jej niewątpliwego uroku.

W medycynie ludowej panowało przekonanie, że bodziszek pomaga w leczeniu bielactwa. Jego stosowanie miało hamować powstawanie nowych białych placów chorobowych oraz wyrównywać koloryt skóry, a efekty kuracji zauważalne są przy długotrwałej i regularnej kuracji. 

Działanie prozdrowotne:

  • łagodzi obrzęki,
  • wspomaga w walce z bólami reumatycznymi,
  • przyspiesza zanikanie siniaków na skórze,
  • stosowany pomocniczo w terapii bielactwa,
  • stosowany do produkcji leków homeopatycznych.

Bodziszek sprawdza się także w innych stanach chorobowych skóry z uwagi na swoje działanie antyseptyczne. Okłady z bodziszka dają ukojenie w przypadku chorób reumatologicznych, skóry, stanów zapalnych spojówek i powiek. Jest stosowany również do hamowania krwawień z nosa oraz w przypadku obfitych, przedłużających się miesiączek. Zioło to wchodzi w skład mieszanek zwiększających płodność i wspomagających poczęcie.

 

Wino wzmacniające płodność z bodziszkiem:

  • 200 g świeżo zebranego bodziszka cuchnącego
  • 1l białego wina
  • 1łyżka miodu

Do garnka wrzuć rozdrobnione liście bodziszka cuchnącego i zalej je litrem białego wina. Gotuj pod przykryciem przez około 5 minut na wolnym ogniu. Możesz również dodać miodu, który nie tylko poprawi smak, ale przede wszystkim podniesie odporność organizmu. Następnie przecedź miksturę przez sitko. Po tym zabiegu przelej klarowną substancję do buteleczki lub szczelnie zamykanego pojemnika. Pij szklaneczkę schłodzonego płynu każdego wieczora. Tym sposobem naturalnie poprawisz swoją płodność, gdyż bodziszek ma właściwości antywirusowe. Wino z tej szlachetnej rośliny oprócz wspomagania poczęcia ma też działanie tonizujące. Oczyszcza doskonale układ pokarmowy, łagodzi bóle oraz dolegliwości żołądkowe. 

 

Bodziszek cuchnący hurtZiele bodziszka cuchnacego

bodziszek cuchnacy ziele 25g

Zioła możesz kupić w atrakcyjnych cenach w Hurtowni Greenport24.

Bodziszek cuchnący dostępny w 3 rodzajach: Dary Natury Bodziszek Cuchnący Ziele 25G, Flos Bodziszek Cuchnący Ziele 25G oraz Flos Bodziszek Cuchnący Ziele 50G

 

Czytaj następny artykuł: Bertram przyprawa, która odsuwa chorobę 

Share This