Jest jedną z ważniejszych witamin z grupy B. Witamina B3 (PP), znana także pod inną nazwą – niacyna (czyli kwas nikotynowy) oraz nikotynamid (czyli jego amid). Rozpuszcza się w wodzie i należy do najtrwalszych witamin, której nie szkodzi wysoka temperatura i działanie promieni UV. Tak jak wszystkie witaminy z tej grupy korzystnie wpływa na układ neurologiczny człowieka.

Zmniejsza stres

Badania dowodzą, że poza pozytywnym oddziaływaniem na nasz układ nerwowy, niacyna ma wpływ na szereg innych funkcji. Bierze udział w syntezie hormonów płciowych, tworzeniu czerwonych krwinek, a także przemianach cukrów, aminokwasów i tłuszczów. Wspomaga tarczycę w produkcji tyroksyny. Działa przeciwpelagrycznie (pelarga – szorstka skóra), dlatego określa się ją literami PP. Zwiększa naszą odporność, a według najnowszych badań obniża także poziom lęku i dodaje nam… pewności siebie.

Skuteczniejsza niż statyny

Witamina PP skutecznie zwiększa ilość cholesterolu HDL. Jednocześnie obniżając poziom trójglicerydów oraz tzw. „złego cholesterolu” bardziej efektywnie niż statyny. Wpływa to na zmniejszenie występowania chorób sercowo-naczyniowych.

Stwardnienie rozsiane, ból głowy, migreny

Naukowo udowodniono, że niacyna może zapobiegać napięciowemu oraz migrenowemu bólowi głowy, poprzez zwiększenie metabolizmu energetycznego oraz zwiększenie dopływu tlenu do organizmu. Działa też ochronnie na komórki nerwowe mózgu zapobiegając ich uszkodzeniu w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Ochrona płodu

U kobiet w ciąży, w pierwszym trymestrze często obserwuje się niedobór witaminy B3 pomimo wprowadzonej suplementacji. Substancja ta zapobiega poronieniom oraz wadom rozwojowym płodu, w tym wadom serca, nerek, kręgosłupa oraz rozszczepowi wargi górnej, podobnie jak robi to kwas foliowy (witamina B9).

Niedobory a kukurydza i soja

Okazuje się, że osoby spożywające duże ilości soi oraz kukurydzy mogą cierpieć na niedobory tej cennej substancji, spotyka się to jednak dość rzadko. Witamina B3 dostępna jest w kilku postaciach: kwasu nikotynowego, nikotynamidu, heksanikotynianu inozytolu. Wszystkie te formy mają nieco inną specyfikę działania. Największą biodostępnością cechuje się kwas nikotynowy. Stosowanie dawek terapeutycznych może prowadzić do przedawkowania, co objawiać się może wystąpieniem rumienia skórnego oraz odczuwaniem nadmiernego ciepła.

Witamina B Complex – sprawdź cenę

Share This